Porady

Najczęstsze usterki maszyn budowlanych

Jakie Są Najczęstsze Usterki Maszyn Budowlanych

Maszyny budowlane są sprzętem, bez którego ciężko wyobrazić sobie wykonywanie ciężkich prac budowlanych. Rozwój technologii sprawia, że urządzenia te nieustannie wzbogacane są o nowe funkcje, dzięki, którym praca staje się dużo bardziej efektywna i mniej męcząca. Trzeba jednak pamiętać, że aby sprzęty te mogły działać prawidłowo, ich systematyczny serwis i usuwanie usterek jest wręcz konieczne.

Z jakimi usterkami spotkać możemy się najczęściej? Zobaczcie sami!

Awarie z przyczyn eksploatacyjnych i nie tylko

Poniżej przedstawiamy dwa najczęstsze przyczyny awarii sprzętu budowlanego.

  1. Awarie z powodu zaniedbania, lub nieodpowiedniej obsługi – przyjmuje się, że co trzecia awaria maszyn, występuje z przyczyn operatora. Wystarczy nie przestrzegać przepisów, zaniedbywać obsługę itp. Ponadto operator danej maszyny powinien posiadać odpowiednie uprawnienia upoważniające do obsługi maszyn. Podczas kursów i szkoleń, przyszli operatorzy poznają zasady dotyczące nie tylko prawidłowej eksploatacji sprzętu, ale także tajników serwisowania maszyn Dzięki temu mogą być w stanie sami usunąć drobne awarie.

  2. Awarie techniczne – prawdopodobieństwo usterek wzrasta wraz z czasem eksploatacji maszyny. Przeprowadzanie systematycznych przeglądów i serwisowanie jest więc konieczne i daje możliwość wykrycia usterki w jej początkowej fazie.

naprawa maszyn budowlanych

Awarie układu chłodzenia

Dzięki takiemu układowi, silnik może pracować w należytej temperaturze. Chroniony jest on zarówno przed przegrzaniem, jak i niedogrzaniem. Mówiąc wprost, układ chłodzenie odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika spalinowego. Bardzo ważna jest kontrolowanie temperatury płynu chłodniczego oraz i kontrola szczelności całego układu chłodniczego. 

Awarie układów elektrycznych

Najczęstsze usterki układów elektrycznych mogą wynikać z wpływu niekorzystnych warunków pogodowych, na które narażone są maszyny. Duże skoki temperatury, wilgotność i inne, mają wpływ na zużycie układu elektrycznego. Dobrze jest, podczas przeglądów okresowych dokładnie sprawdzać instalacje elektryczne. Poprzez niesprawny układ elektryczny problemy mogą sprawiać inne podzespoły, a w efekcie dojść do awarii silnika.

Awaria układu hydraulicznego

Praca układu polega na przenoszeniu energii pod wysokim ciśnieniem w układzie zamkniętym – czyli układzie hydraulicznym. Taki układ niewątpliwie musi być szczelny, aby jego praca przebiegała w sposób prawidłowy. Wymagany jest płyn hydrauliczny, bądź olej, którego poziomu ściśle należy nadzorować.

Awarie silnika

W maszynach budowlanych oczywiście mogą występować awarie silników. Takie awarie mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Wymieniać można, np. pęknięcia pierścieni tłokowych, uszkodzenie łożysk, uszkodzenie turbiny, uszkodzenie tłoków, czy zatarcie łożyska korbowego.

Kolejnym elementem, dzięki któremu silnik maszyny budowlanej będzie pracował prawidłowo, jest olej silnikowy, a konkretnie jego odpowiednia ilość. Dzięki temu w silniku nie będzie dochodziło do ocierania się metalowych części o siebie i co za tym idzie, uszkadzania się ich. Występować mogą również wycieki oleju. Kiedy takie zdarzenie ma miejsce, należy jak najszybciej usunąć wyciek oleju (wymagana może być np. wymiana uszkodzonych uszczelek itp.). Pozostawiając wyciek oleju, można doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Olej może dostać się np. na pasek rozrządu, a co za tym idzie wpłynąć niekorzystnie na gumową strukturę i uszkodzić element. 

Inne możliwe awarie maszyn budowlanych

Wymienić jeszcze można takie przykłady jak:

  • awarie układu jezdnego (np. awarie łańcuchów gąsienicowych),
  • urywanie się wszelkiego rodzaju łańcuchów,
  • korozja,
  • uszkodzenia mechaniczne

i inne.

Serwis i naprawa maszyn budowlanych

W przypadku, kiedy maszyna ulegnie poważniejszej awarii, bardzo ważna jest sprawna reakcja, dzięki której będzie można w szybki sposób doprowadzić do naprawy urządzenia. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego serwisu. 

Serwis maszyn budowlanych może być bardzo dobrym rozwiązaniem. W takim miejscu, w fachowy sposób sprzęt zostanie doprowadzony do ponownego użytku. Ponadto zajmą się nim wykwalifikowani mechanicy. 

Podsumowanie

Awarie, którym mogą ulegać maszyny budowlane, są naprawdę różne, od uszkodzenia tłoków, po problemy z układem hydraulicznym itp. Od drobnych, po takie, które uniemożliwiają pracę.

Bardzo ważne są okresowe i regularne przeglądy techniczne, dzięki którym będzie można w porę zareagować i nie dopuścić do powstawania awarii. Ponadto, kiedy już do takiej dojdzie, najlepiej wybierać wykwalifikowane miejsca, gdzie maszyna zostanie naprawiona, jak należy.

 

Similar Posts