Przygotowujesz się do malowania dachu, chcąc przywrócić dachówkom lub blachom ich pierwotne właściwości ochronne? Dowiedz się, jakich błędów się wystrzegać, aby malowanie dachu przyniosło oczekiwane efekty i nie wygenerowało strat większych niż korzyści.
Malowanie dachu – inwestycja w jakość
Inwestycja w jakość dachu zaczyna się tak naprawdę już na etapie budowy domu lub innego obiektu budowlanego. To właśnie wtedy należy wykorzystać jak najwyższej jakości materiały i skorzystać z usług fachowej firmy budowlanej. Regularne czyszczenie i malowanie dachu pozwoli stopniowo wydłużać żywotność pokrycia, przywracać mu estetyczny wygląd oraz planować koszty tych czynności, unikając tym samym nagłych wydatków na konieczny remont.
Profesjonalne malowanie dachów powinno zatem przebiegać zgodnie ze sztuką i z pominięciem błędów, które niweczą efekty. Sprawdź, czego przede wszystkim się wystrzegać
Usługi malowania dachów powinny być poprzedzone przez czyszczenie mycie dachów, które pozwala przygotować powierzchnię do skutecznego malowania. Najczęstszym błędem w czasie czyszczenia dachówki jest powierzchowne usunięcie zabrudzeń. Profesjonalne czyszczenie dachu powinno przeprowadzać się z użyciem środków czystości, które usuwają tłuste zabrudzenia, a także neutralizują zarodniki mchów i porostów.
W przypadku dachówek czyszczenia dachów pokrytych ceramicznymi lub betonowymi dachówkami to właśnie na tym etapie należy odnaleźć ewentualne uszkodzenie dachówki i wymienić je na nowe. Natomiast czyszczenie dachu blaszanego wymaga zlokalizowania ognisk rdzy i usunięcia ich w sposób mechaniczny za pomocą szlifierek ze specjalistycznymi szczotkami, a następnie zabezpieczenia farbą podkładową.
Podczas malowania dachów należy uwzględnić materiał, który go pokrywa i dostosować do niego rodzaj farby. Malowanie dachówki ceramicznej lub cementowej, a także malowanie dachów blaszanych będą wymagały zastosowania emalii o innych właściwościach. Każdy z tych materiałów wykazuje bowiem inne cechy, charakteryzują się różnym stopniem przyczepności, a przede wszystkim wymaga ochrony przed innymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego:
-
malowanie dachówki ceramicznej powinno odbywać się z użyciem emalii akrylowej;
-
do malowania dachówki betonowej wskazane są emalie akrylowo-silikonowe;
-
malowanie dachów blaszanych wykonuje się z użyciem emalii akrylowych lub winylowych.
Z doborem właściwej farby nie będzie miała problemów profesjonalna firma, która świadczy usługi malowania dachów.
Producenci farb do malowania dachów podają optymalne warunki, w jakich powinny być one nakładane na powierzchnię dachu. Najczęściej uwzględniają oni temperaturę w zakresie 10–25 stopni Celsjusza, a także wilgotność poniżej 80%. Oznacza to, że dachy nie powinny być malowane:
-
w ekstremalnych upałów;
-
podczas mgieł;
-
przy porannej i wieczornej rosie.
Podczas zamawiania usługi malowania dachów warto upewnić się, że firma dokładnie śledzi prognozy pogody i uwzględnia je, umawiając się z klientami na malowanie dachów – Biotop jest jedną z tych firm, która podejmuje pracę wyłącznie w warunkach sprzyjających osiąganiu jak najlepszych efektów.
Nie popełniaj wymienionych błędów i zainwestuj w jakość dachu
Znajomość błędów, które najczęściej popełniane są podczas malowania dachów, powinna pomóc Ci w wyborze jak najlepszej firmy, która pomaluje dach Twojego domu lub innego obiektu. Pamiętaj, że usługa ta jest inwestycją, która może przynosić spokój o trwałość dachu nawet przez kilkanaście lat, dlatego warto zadbać o jej jak najwyższą jakość.