Gwinty umożliwiają wykonywanie połączeń rozłącznych. Z tego powodu są często spotykane w konstrukcjach maszyn. Na pierwszy rzut oka wszystkie gwinty wyglądają bardzo podobnie. Mają postać śrubowego nacięcia na powierzchni walcowej (np. śruby) lub stożkowej (np. wkrętu). Wykonywane są jako gwinty wewnętrzne (np. w nakrętkach) lub zewnętrzne (np. w śrubach).
Metryczne i calowe
Użytkownicy maszyn pochodzących z Wielkiej Brytanii i USA przy pierwszej samodzielnej ich naprawie dowiadują się, że istnieją gwinty metryczne i calowe. W gwintach metrycznych kąt zarysu gwintu wynosi 60 stopni, natomiast wymiar skoku podany jest w mm. W gwintach calowych kąt zarysu wynosi 60 lub 55 stopni, zaś wymiar skoku podany jest w ilości zwoi gwintu na 1 cal. Gwintów metrycznych i calowych nie można łączyć ze sobą.
Podział ze względu na kształt
Bardzo popularny jest gwint metryczny, oznaczany literą M. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością spowodowaną dużym kątem gwintu. Literami MF oznaczany jest gwint metryczny drobnozwojny. Ma on zastosowanie tam, gdzie konieczna jest dokładna regulacja.
Gdy zachodzi potrzeba: przenoszenia dużych obciążeń w obu kierunkach, zastosowania w urządzeniach nieczęsto używanych, pracy przy niewielkich prędkościach obrotowych – idealnie sprawdzi się gwint trapezowy Tr. Spotkać go można np. w podnośnikach samochodowych.
Z kolei gwint zwany Stub ACME (czyli gwint trapezowy calowy o niskim profilu) używany jest w układach napędowych, pokrywach cylindrów jak również w mechanizmach kierowniczych.
Gwint rurowo walcowy G (Witwortha) to gwint calowy o zarysie trójkątnym, walcowy. Stosowany jest zazwyczaj do głębokiego gwintowania. Kąt 55° wykorzystywany jest w połączeniach, w których wymagana jest szczelność gwintu. Połączenia tego typu spotkać można w przemyśle maszynowym oraz w połączeniach rur.
Gwinty calowe UN, UNC (amerykański zunifikowany zwykły), UNF (amerykański zunifikowany drobnozwojny) mają zastosowanie najczęściej w maszynach oraz urządzeniach produkowanych na rynek amerykański. Oprócz tego, gwinty te można spotkać w instalacjach pneumatycznych, prowadnicach i kolankach.
Ze względu na rozpowszechnienie nie można zapomnieć o gwincie Edisona E. Zobaczyć go można na oprawce prawie każdej żarówki.
Gwinty, jak większość elementów konstrukcyjnych są znormalizowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do konkretnego urządzenia wykonać gwint o specjalnych parametrach. Skontaktuj się z działem handlowym firmy Elgo, aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości jakie masz do dyspozycji.