Meble

Meble wenge – czym się charakteryzują i jak wkomponować je w aranżację wnętrza?

Meble wenge - czym się charakteryzują i jak wkomponować je w aranżację wnętrza?

Wenge to gatunek egzotycznego drzewa, które zainspirowało producentów mebli. Z czasem tym hasłem zaczęto nazywać nie tylko produkty wykonane z drewna, ale też inne pomalowane na ciemny brąz. Dzisiaj wenge jest jednym z najpopularniejszych wyborów Polaków, głównie dlatego, że świetnie prezentuje się niemal wszędzie i harmonijnie łączy z innymi odcieniami.

Odcień wenge w produkcji mebli

Wenge to wyrazisty ciemny odcień brązu, który nasuwa przyjemne skojarzenia z… gorzką czekoladą. Meble pomalowane na ten kolor mają jednolitą powierzchnię, chyba, że producent jeszcze bardziej zechce upodobnić je do naturalnego drewna. Wówczas ich struktura ma widoczny rysunek słojów, który do złudzenia przypomina przekrój pnia egzotycznej rośliny. Ze względu na to, ciemnobrązowe meble świetnie wyglądają w eleganckich i klasycznych wnętrzach. Bardzo często są wybierane nie tylko do domów, ale też do biur czy gabinetów. Nie trzeba wielu zabiegów, aby prezentowały się w wyrafinowany sposób. A zestawienie ich ze szkłem, chromowanymi detalami i oświetleniem LED sprawia, że odsłaniają swój wdzięk w pełnej krasie.

Meble z okleiny w kolorze wenge

Wybór mebli wenge jest dobry z wielu powodów. Warto zaaranżować pomieszczenie, w którym ciemny brąz będzie wyraźnie zaakcentowany, ponieważ masz pewność, że będzie ono eleganckie i praktyczne. Na pewno też nie szybko wyjdzie z mody, bo pierwsze ciemnobrązowe meble pojawiły się na rynku wiele lat temu i nic nie wskazuje na to, żeby miały stracić na popularności.

Niższa cena mebli

Dzisiaj jednak znamy je w nieco innej formie, co wynika głównie z faktu, że oryginalne drzewo egzotyczne jest trudne do pozyskania i bardzo wymagające w obróbce. Chcąc zmniejszyć koszty i skrócić czas produkcji, a finalnie obniżyć cenę poszczególnych produktów, projektanci obok wyposażenia z prawdziwego drewna oferują elementy z laminatu i płyt wiórowych. Te są znacznie tańsze, a wybarwione w odcieniu wenge do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Ich zaletą, obok ceny, jest niska waga i dobra jakość. Użytkownicy mebli w kolorze gorzkiej czekolady zwracają też uwagę na aspekt praktyczny, czyli łatwe utrzymanie w czystości frontów oraz blatów.

Meble wenge we wnętrzach

Uniwersalność koloru wenge sprawia, że w tym odcieniu produkowane są szafy, komody, ramy łóżek, meblościanki, stoły, krzesła. Nawet nogi tapicerowanych kanap czy sof mogą mieć ciemno brązowy kolor i w ten sposób dopasowują się do reszty wyposażenia. Ze względu na łatwość w czyszczeniu oraz odporność dużą popularnością cieszą się meble kuchenne i łazienkowe wenge.

Similar Posts