Porady

Krzywa grzewcza dla pompy ciepłej – dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Dowiedz się, jak ustawić krzywą grzewczą dzięki sterownikowi sensoCOMFORT

Krzywa grzewcza to najważniejsza nastawa odpowiadająca za poprawną prace urządzenia grzewczego i możliwie najniższe rachunki w sezonie grzewczym. W niniejszym artykule podpowiadamy, co kryje się w algorytmie pracy krzywej, jak ją ustawić oraz zwrócimy uwagę, czym może skutkować niepoprawna nastawa.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest krzywa grzewcza, a także do czego służy,
  • jak ją ustawić,
  • kiedy krzywa grzewcza jest zbyt wysoka,
  • kiedy krzywa grzewcza jest zbyt niska.

Krzywa grzewcza jest jednym z najważniejszych parametrów służących do ustawienia poprawnej pracy urządzenia grzewczego z regulatorem pogodowym. Tylko poprawnie dobrana i ustawiona, zapewnia optymalną pracę np. pompy ciepła bez przegrzewania i generowania niepotrzebnych opłat.

Co to jest krzywa grzewcza i do czego służy?

Krzywa grzewcza jest krzywą, która określa temperaturę zasilnia instalacji w odniesieniu do temperatury zewnętrznej. Poniżej przedstawiono wykres krzywych grzewczych, z których możemy odczytać, jaka będzie temperatura zasilania instalacji dla zadanej krzywej przy określonej temperaturze. W tym przypadku dla krzywej 0,4 temperatura zasilania przy temperaturze -15°C będzie równa 40°C. Natomiast dla tej samej temperatury, ale krzywej 1.0, temperatura będzie równa 60°C.

Krzywa służy do tego, aby kocioł lub pompa ciepła mogły odpowiednio reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Zgodnie więc z wykresem – czym zimniej na zewnątrz, tym wyższa temperatura w samej instalacji.

Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?

Krzywa grzewcza zależy od kilku zmiennych. Pierwsza i najważniejsza to rodzaj instalacji. Instalacje grzejnikowe najczęściej są projektowane na temperatury zasilania od 40°C do nawet 90°C przy -20°C na zewnątrz. W instalacjach takich wybieramy krzywe większe niż 0,4. Odmienna sytuacja jest w przypadku ogrzewania podłogowego, które nie wymaga tak wysokiej temperatury zasilania. Najczęściej systemy te projektowane są na temperatury rzędu 30-45°C. W takich instalacjach ustawiamy krzywe grzewcze od 0,1 do 0,4.

Najlepszym sposobem na wybór krzywej jest analiza projektu. Bardzo często podana jest projektowa temperatura zasilania i na jej podstawie możemy ustawić odpowiednią krzywą. W przypadku gdy nie mamy projektu, musimy polegać na doświadczeniu instalatora lub samemu dopasowywać krzywą grzewczą. Nie zawsze jest to proste, ponieważ budynki wykazują się dużą bezwładnością i zmianę krzywej odczujemy dopiero po czasie tzn. nawet po kilku dniach. Pomocna w tej sytuacji jest funkcja automatycznej adaptacji krzywej grzewczej, w którą wyposażone są regulatory marki Vaillant. Dzięki czujnikowi temperatury wbudowanemu w regulator sensoCOMFORT automatyka Vaillant sama dobiera krzywą grzewczą na podstawie odczytów z czujnika temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Początkowo temperatura może być o jeden stopień za wysoka lub zbyt niska, jednak po kilku dniach regulator „pozna” nasz budynek i dobierze odpowiednią krzywą.

W przypadku, gdy nie mamy projektu i nie korzystamy z opcji automatycznego doboru, musimy przyjąć jakąś wartość wyjściową, np. 0,25 dla podłogówki i 0,6 dla grzejników, i obserwować co dzieje się w budynku. W momencie, gdy zadana temperatura jest równa 21°C, a w pomieszczeniu mamy 22°C, musimy obniżyć krzywą np. o 0,05, natomiast jeśli budynek jest niedogrzany i mamy 20°C to musimy podwyższyć o 0,05, a następnie odczekać kilka dni i przekonać się, czy temperatura jest odpowiednia.

Zbyt wysoka krzywa grzewcza

Jak łatwo można zauważyć, każda krzywa grzewcza zaczyna się z tego samego punktu, a różnice przy wysokich temperaturach nie są zauważalne. Problem ze źle dobrną krzywą zwiększa się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Przeanalizujemy przykład, w którym wymagana krzywa to 0.2, a ustawiona jest 0.3. W takim wypadku największą różnicę zobaczymy przy -20°C i w momencie, gdy nasza instalacja potrzebuje 33°C, a urządzenie grzewcze podaje 38°C.

Wydaje się, że różnica 5K to niewiele, jeśli jednak przyjrzymy się sprawności pompy ciepła, można zauważyć, że wraz ze wzrostem temperatury zasilania spada sprawność urządzenia. Podnosząc temperaturę o 5°C, obniżamy sprawność urządzenia nawet o 15%. Dostarczając większą ilość energii podniesiemy temperaturę w budynku – w tym przypadku o 3°C. Prowadzi to do częstego otwierania okna, by przewietrzyć pomieszczenie i obniżyć temperaturę, co przy dobrej wentylacji nie jest potrzebne i generuje tylko stratę energii.

W skali roku dla nowego domu o powierzchni 150m2, w którym koszt ogrzewania z pompą ciepła powinien wynosić 2500 zł, zapłacimy prawie 2900 zł. Jak wiedziemy na wykresie poniżej, tak duży błąd doboru krzywej będzie zauważalny już przy 0°C na zewnątrz. W związku z tym oszczędności będą zauważalne niezależnie od tego, jak zimny był sezon grzewczy. Natomiast dzięki posiadaniu sterownika z opcją termostatu problem ten może być niezauważalny na pierwszy rzut oka, ponieważ urządzenie grzewcze wyłączy się w momencie osiągnięcia zadanej temperatury. Temperatura zasilnia jest więc wysoka, a czas pracy urządzenia krótki. Wpływa to nie tylko na rachunki, ale również na żywotność urządzenia. W takich wypadkach warto więc korzystać z usług doświadczonych instalatorów, którzy odpowiednio dobiorą i ustawią nasze urządzenie grzewcze, dzięki czemu uzyskamy najwyższy komfort i niskie ceny ogrzewania.

Zbyt niska krzywa grzewcza

Zbyt niska krzywa grzewcza pompy ciepła również wpływa niekorzystanie na nasz komfort. Sterownik urządzenia pracuje zgodnie z zadaną wartością, a w pomieszczeniu nadal nie osiągamy wymaganej temperatury. Nieświadomi użytkownicy podnoszą temperaturę zadaną, często zapominając o bezwładności budynku i odczekaniu na efekt – często osiągają odwrotny skutek, czyli zbyt wysoką temperaturę, przez co cały czas „walczą” ze swoim systemem grzewczym.

Problem zbyt niskiej krzywej grzewczej zauważymy szybko, ponieważ w pomieszczeniu będzie niedostateczna temperatura. W takim wypadku należy podnieść stopniowo krzywą, pamiętając o bezwładności budynku i tym, żeby nie robić tego częściej niż raz na dobę.

Innym problemem może być zły montaż czujnika temperatury zewnętrznej. Należy pamiętać, że nie możemy montować go na dowolnej ścianie i w bardzo nasłonecznionych miejscach, ponieważ może to zaburzyć odczyt. Zakłamania czujnika temperatury zewnętrznej w dużej mierze wpływają na komfort w naszym domu.

Pamiętaj, aby wybierać doświadczonych parterów, którzy pomogą Ci w obsłudze i serwisie Twojej instalacji i którzy doskonale wiedzą, jak działa pompa ciepła oraz jak nastawić krzywą grzewczą. Jeśli szukasz instalatora, zajrzyj na stronę Vaillant, gdzie znajdziesz kontakt do przeszkolonego instalatora z Twojej okolicy!

Similar Posts