Porady

Typy plecionki z technorattanu

Typy plecionki z technorattanu

Technorattan, nazywany także ekorattanem albo rattanem syntetycznym, jest tworzywem produkowanym na wzór rattanu naturalnego, czyli włókien azjatyckich palm rotangowych. Z technorattanu wytwarza się przede wszystkim meble ogrodowe i tarasowe, z roku na rok zyskujące na popularności, a także artykuły takie jak na przykład huśtawki, skrzynie czy donice.

Można jednak zauważyć, że niektóre meble z rattanu syntetycznego bardziej przypominają te wyprodukowane z naturalnego materiału, a inne nieco mniej. Jak to wytłumaczyć? – Wszystko zależy od tego, który z trzech typów plecionki wykorzystano – odpowiada  przedstawiciel firmy Modny Mebel, oferującej produkty z technorattanu.

Płaska plecionka z technorattanu

Ten rodzaj plecionki wytwarza się ze spłaszczonych włókien polietylenowych lub poliuretanowych, przypominających taśmę. Największym atutem mebli ogrodowych i innych przedmiotów wykonanych z takiej plecionki jest ich niska cena – dlatego widujemy je najczęściej. Cena ta wynika z łatwości i szybkości formowania płaskich włókien rattanu syntetycznego oraz ze zużywania niewielkiej ilości materiału. Nie oznacza to jednak, że płaska plecionka wygląda nieatrakcyjnie. Świetnie pasuje do ogrodu, na taras i do wnętrz o nieco bardziej nowoczesnej aranżacji.

Półokrągła plecionka z technorattanu

W przypadku tego typu plecionki włókna zaokrąglone są tylko z jednej, zewnętrznej strony, jest to więc opcja pośrednia pomiędzy plecionką płaską a plecionką okrągłą. Zużywa się tu więcej materiału, a wytwarzanie mebli ogrodowych z technorattanu o półokrągłej plecionce jest trudniejsze, czego efekt stanowi ich wyższa, choć wciąż atrakcyjna cena. Ekorattanowe przedmioty z plecionki półokrągłej bardzo przypominają te wykonane z naturalnego rattanu, co dla wielu osób może być bardzo istotne. Nie są jednak tak wytrzymałe jak przedmioty z plecionki okrągłej.

Okrągła plecionka z technorattanu

Do tego rodzaju plecionki ekorattanu zużywa się najwięcej. Wytwarzanie mebli i innych przedmiotów okrągłą plecionką jest też najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Nic zatem dziwnego, że ceny są tu najwyższe. O ile więc meble z płaskiej plecionki technorattanowej są najpopularniejsze, te z plecionki okrągłej uznaje się za luksusowe i ekskluzywne. Co ważne, syntetyczny rattan o okrągłej plecionce nie tylko wygląda tak, jak naturalny, ale jest również najbardziej odporny i trwały. Czasem warto więc wydać trochę więcej.

Similar Posts