Porady

Malowanie dachu blaszanego. Z firmą czy na własną rękę?

Malowanie dachu blaszanego. Z firmą czy na własną rękę?

Dach to część domu szczególnie narażona na czynniki atmosferyczne. Temperatura, słońce, opady i wiatr dają mu się we znaki przez cały rok. Właśnie dlatego od czasu do czasu wymaga renowacji czy naprawy. W przypadku dachu blaszanego problematyczne może być rdzewienie oraz łuszczenie i odpryskiwanie się farby. Właśnie dlatego należy regularnie na nowo malować jego powierzchnię. Można to zrobić samemu, ale istnieją też firmy, które mogą to zrobić za nas.

Malowanie dachu krok po kroku

W decyzji, kto się tym zajmie, może pomóc zapoznanie się z całym procesem. Firmy zajmujące się malowaniem dachów znają go od podszewki, inni mogą poznać go dopiero teraz. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Na początek należy usunąć starą, luźną farbę i starannie oczyścić ogniska rdzy. Najpierw używa się do tego przeważnie drucianej szczotki. Miejsca, z którymi nie udało się poradzić, traktuje się następnie szlifierką i papierem ściernym tak, by powierzchnia blachy była, jak najbardziej gładka. Następnie należy odpylić, odtłuścić i starannie umyć dach. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej – takie urządzenia są na wyposażeniu takich firm jak np. GrupaBiotop.pl, która oferuje swoje usługi w zakresie malowania dachów. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dach należy umyć szczotką czy gąbką. Nie zaleca się dolewania do wody detergentów używanych standardowo w domu. Mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność podkładu pod farbę do podłoża.

Kolejnym krokiem jest zastosowanie farby podkładowej szczególnie w miejscach ognisk korozji. Przeciwdziała to dalszemu rdzewieniu. Po tym zostaje malowanie dachu. Bardzo ważne jest, by farba była kompatybilna z nałożonym podkładem. Jeśli tak nie będzie, koszty naprawy mogą być dużo wyższe niż zatrudnienie firmy do malowania dachu. Należy nanieść co najmniej dwie warstwy, choć nie zaszkodzi położyć ich więcej.

Co jeszcze warto wiedzieć o malowaniu dachów?

Dach malować można za pomocą:

  • pędzla – który jest precyzyjny, ale malowanie nim zajmuje dużo czasu,

  • pistoletu – korzystanie z natrysku jednak wymaga odpowiednich umiejętności, więc nawet jeśli uda się nam go zdobyć, wcale nie musi ułatwić pracy.

Bardzo ważna jest też pora, w jakiej wykonywane są prace. Blacha nie może być rozgrzana, więc np. latem najlepszym momentem jest wczesny ranek lub wieczór.

Choć wydaje się to czymś prostym, malowanie dachu wcale takie nie jest. Należy pamiętać o wielu rzeczach i być bardzo dokładnym, by praca nie poszła na marne. Co ważne – dach dachowi nierówny. Jeśli kąt nachylenia dachu czy jego forma są na tyle utrudniające pracę, że groziłoby to upadkiem, lepiej powierzyć to specjalistycznej firmie. Takie ekipy są wyposażone w profesjonalny sprzęt alpinistyczny i odpowiednie urządzenia, by wykonać pracę dobrze i sprawnie. Przy tym dzięki temu wydatkowi, możemy zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku. Nie wspominając już o tym, że w ten sposób możemy być pewni, że miną jeszcze długie lata, zanim będzie potrzebne ponowne malowanie dachu.

Similar Posts