Doskonałe narzędzia to tajemnica skutecznych fachowców. Wśród przedmiotów niezastąpionych w torbie każdego majsterkowicza, powinien znaleźć się wielozadaniowy klej strukturalny do scalania różnego rodzaju powierzchni. Odpowiednio dobrany ułatwi montaż, uszczelnienie i naprawę rozmaitych elementów wyposażenia mieszkania. Sprawdź, co należy wiedzieć przed zakupem kleju strukturalnego i jak z niego korzystać.
Czym jest klej strukturalny?
Jest to rodzaj spoiwa stosowanego w montażu, składaniu i łączeniu powierzchni o różnych właściwościach. Z powodzeniem służy do klejenia w trakcie prac remontowych w domu i dlatego chętnie sięgają po niego zarówno fachowcy, jak i laicy. Co więcej, klej strukturalny służy artystom i hobbystom w pracach plastycznych i modelarskich. Jego skład może się różnić w zależności od przeznaczenia, jednak na rynku znajdziemy jego trzy podstawowe odmiany:
- klej strukturalny akrylowy,
- klej strukturalny epoksydowy,
- klej poliuretanowy.
Kleje strukturalne — dlaczego warto?
Klej strukturalny to dobre rozwiązanie, gdy chcesz zmniejszyć liczbę połączeń mechanicznych przy montażu różnego rodzaju elementów. Ograniczając ilość części składowych, możesz zwiększyć estetykę i wzmocnić wizualny efekt końcowy. Co więcej, możesz w ten sposób zredukować wagę konstrukcji.
Po kleje strukturalne warto sięgnąć również dlatego, że ich użytkowanie nie wymaga skomplikowanej, specjalistycznej wiedzy. Nie potrzebujesz również szczególnych umiejętności, jak np. w przypadku spawania. Nie musisz zatrudniać fachowców, zatem jest to też dobry sposób na ograniczenie kosztów.
Do jakich powierzchni się go stosuje?
Na rynku znajdziesz wybór klejów strukturalnych do klejenia rozmaitych powierzchni. W gospodarstwie domowym sprawdzają się najczęściej poniższe odmiany:
- klej strukturalny do metalu — służący do scalania stali, również nierdzewnej;
- klej strukturalny do aluminium — przeznaczony specjalnie do części aluminiowych;
- klej strukturalny do plastiku — proponowany jako skuteczny środek do klejenia tworzyw sztucznych;
- klej strukturalny do szkła — stosowany zwykle jako klej do szyb;
- klej strukturalny do drewna — stworzony z myślą o scalaniu części drewnianych;
- klej strukturalny do gumy — użyteczny przy klejeniu elementów gumowych.
Jak go używać?
W zależności od wybranego produktu może być do niego dołączony specjalny pistolet lub dozownik. W przypadku klejów strukturalnych w puszkach sięgnij po pędzel. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy scalane powierzchnie są duże. Aplikacja substancji jest łatwiejsza i przebiega szybciej. Zawsze warto też zapoznać się z etykietą dołączoną do produktu.
Klej strukturalny — dodatkowe informacje
Przed przystąpieniem do klejenia warto sprawdzić datę produkcji i upewnić się, że klej, który posiadasz, jest zdatny do użytku. Przeterminowany produkt może stracić właściwości i nie zapewniać optymalnej wytrzymałości mechanicznej. Co jeszcze warto wiedzieć?
Czy temperatura ma znaczenie?
Skuteczność kleju strukturalnego może być zależna od panującej temperatury. Ze względu na zachodzące reakcje chemiczne niskie temperatury zmniejszają reaktywność kleju i spowalniają jego działanie. Natomiast w przypadku wysokich temperatur będzie ono zwiększone.
Jak przygotować powierzchnie przed klejeniem?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż w dużej mierze zależy to od typu klejonych powierzchni. Zawsze warto oczyścić elementy suchą szmatką i ograniczyć wilgoć. W niektórych przypadkach, aby klej działał lepiej, należy nadać im chropowatej tekstury, o ile oczywiście jest to możliwe.
Klej strukturalny sprawdzi się gospodarstwie domowym przy wielu pracach montażowych jako klej do plastiku, drewna, metalu i innych powierzchni. Niewątpliwe to produkt, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego mieszkania.