Hale namiotowe to konstrukcje cieszące się wielkim zainteresowaniem. Ciężko się temu dziwić – można wznieść je w ekspresowym tempie, a jednocześnie przystosować do indywidualnych potrzeb. Ponadto są one relatywnie tanie, szczególnie jeśli uwzględnimy ceny budynków murowanych. Projekt obiektu wykonywany jest w oparciu o specyfikację dostarczoną przez zleceniodawcę. Duże znaczenie ma to, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Inne wymogi musi spełniać hala magazynowa, a inna komercyjna, czy też sportowa.
Izolacja hal namiotowych to dodatkowy wydatek. Właśnie dlatego rezygnują z niej osoby, które pragną zminimalizować koszty. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe.
Sezonowe hale nieocieplane
Hale namiotowe nieocieplane są zazwyczaj użytkowane sezonowo. Obiekty są o wiele bardziej wrażliwe na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych, co nie jest korzystne. Najczęściej są one wykorzystywane w przypadku, gdy hala służy jako magazyn. Z wiadomych względów można w niej składować wyłącznie towary, maszyny, czy też urządzenia, które nie są podatne na zmienne temperatury.
Należy zaznaczyć, że zimą wewnątrz hali nieocieplanej panują niesprzyjające warunki. W takim przypadku nie mogą być one miejscem pracy. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na konstrukcje nieocieplane wtedy, gdy mają one charakter tymczasowy.
- Brak ocieplenia nie wpływa negatywnie na żywotność i funkcjonalność hali.
- Nieizolowane konstrukcje są podatne na oddziaływanie czynników atmosferycznych.
- Zarówno zimą, jak i latem temperatura wewnątrz obiektu jest zmienna.
- Hala nieocieplana najlepiej sprawdza się podczas składowania urządzeń i maszyn.
- Obiekty bez izolacji mają charakter sezonowy – ich użytkowanie zimą może być problematyczne.
- W zimne miesiące hale namiotowe nieocieplane nie mogą stanowić miejsca pracy.
- Plusem jest niższa cena wzniesienia obiektu.
Całoroczne hale ocieplane
Hale namiotowe z nowoczesnym systemem izolacji to obiekty całoroczne. Zapewniają one stabilną temperaturę, a więc pora roku nie ma żadnego znaczenia. Takie konstrukcje z powodzeniem mogą być miejscem pracy. Jest to dobry wybór, jeśli planujemy budowę obiektu stałego. Prawdą jest, że budowa takiej hali jest nieco droższa, jednak jest to inwestycja, która w wielu przypadkach opłaca się najbardziej. Ponadto obiekty izolowane można dodatkowo ogrzewać za pomocą wydajnych systemów – jest to kompletnie nieopłacalne w przypadku konstrukcji nieocieplanych.
Obiekty namiotowe z ociepleniem są odporne nie tylko na działanie niskich temperatur. Nie wykazują one podatności na oddziaływanie deszczu, gradu, śniegu, wiatru, czy też promieniowania UV.
Niezależnie od rodzaju wznoszonej hali, pamiętajmy jednak o tym, aby znaleźć dobrego wykonawcę, który posiada doświadczenie w branży. Musimy mieć pewność, że wykorzystuje on materiały najwyższej klasy. Popularna jest m.in. oferta Grupy Łukasiuk na hale namiotowe ocieplane i nieocieplane. Warto dodać, że tego rodzaju obiekty są dość elastyczne w adaptacji, dlatego inwestor może szczegółowo określić przeznaczenie i liczyć na uwzględnienie swoich indywidualnych potrzeb przy realizacji.