Gromadzenie wody deszczowej to jeden ze sposobów na ekologiczne życie. Zasoby takie mogą służyć do podlewania roślin w ogrodzie czy mycia nawierzchni wokół domu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów zbiorników, dzięki czemu można znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdej posesji. Przede wszystkim należy rozważyć, czy zainstalować zbiornik naziemny, czy podziemny. Ważne jest również to, z czego będzie on wykonany. Dowiedz się, jakie są możliwości!
Zbiorniki naziemne na deszczówkę
Zbiorniki naziemne są ustawiane w pobliżu rury spustowej zbierającej wodę z dachu. Są one wykonywane z materiałów odpornych na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Powinny również niepodatne na wpływ promieniowania UV, nie mogą przepuszczać promieni słonecznych. To bowiem sprawia, że w gromadzonej wodzie nie pojawią się glony i szkodliwe mikroorganizmy.
Na rynku znajduje się wiele zbiorników z tworzyw sztucznych, które spełniają powyższe warunki. Są ponadto lekkie, dzięki czemu łatwo je transportować i zainstalować. Nie sprawia również problemu zmiana miejsca ich lokalizacji w trakcie użytkowania. Są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, a nawet kolorach. Imitują naturalne materiały, np. kamień i drewno. Można również znaleźć pojemniki o nowoczesnym designie, który pasuje do współczesnej stylistyki. To ważna cecha, gdyż w wielu przypadkach stoją w widocznym miejscu. Nie mogą więc szpecić elewacji. Warto zatem rozważyć dekoracyjne formy, które przybierają postać kwietników, naturalnych głazów, prostopadłościanów lub walców.
Zbiorniki podziemne na deszczówkę
Zbiorniki podziemne zakopuje się na terenie posesji. Specjaliści firmy ZiNPLAST wskazują, że mogą mieć znacznie większą pojemność niż zbiorniki naziemne. Wykonywane zwykle z tworzyw sztucznych, np. polietylenu PE, żywic poliestrowych GRP, ale również żelbetu i stali.
Z uwagi na swoją wyjątkową konstrukcję, grubość ścian oraz użebrowanie, mogą one znajdować się pod drogą przeznaczoną dla ruchu pieszego lub kołowego. Pozwala na to zastosowany sposób przenoszenia naprężeń od otaczającego gruntu. Zwykle mają kształt poziomych lub pionowych walców, cylindrów bądź prostopadłościanów. Ich pojemność sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów.
Zbiorniki z polietylenu są lekkie, mają cienkie ściany. Należy je montować w miejscach, gdzie nie występuje ruch kołowy. Z kolei zbiorniki z żywic poliestrowych są wytrzymalsze, dzięki wzmocnieniu włóknem szklanym. Zbiorniki żelbetowe są ciężkie i wymagają specjalistycznego sprzętu do transportu i montażu.