Porady

Jakie wybrać buty robocze do pracy w ogrodzie? O czym pamiętać?

Jakie wybrać buty robocze do pracy w ogrodzie? O czym pamiętać?

Jak zapewnić sobie przyjemną pracę w ogrodzie? Przede wszystkim inwestując w porządne buty robocze! Jakie powinny być, żeby określać je tym mianem? Poznajmy ich najważniejsze cechy!

Praca w ogrodzie – ciężka przyjemność

Praca w ogrodzie jest jednocześnie przyjemna i ciężka. Miłe w niej jest to, że przebywamy w ogrodzie podczas pięknej pogody, dotleniając organizm i polepszając nastrój. I mimo że trzeba się nachodzić, często schylać i podnosić ciężkie przedmioty, to wykonujemy te zadania z radością, mając nadzieję, że ten trud zaowocuje pięknymi plonami. Bardzo ważne, by zawsze być odpowiednio przygotowanym do tej pracy, inwestując w odpowiedni strój, zwłaszcza buty robocze. I to właśnie na nich skupimy się w poniższym artykule!

Najważniejsze cechy butów roboczych

Muszą one spełniać szereg najważniejszych funkcji. Powinny być wykonanie z maksymalnie wytrzymałych, trwałych i odpornych na różne warunki, materiałów. Jeśli takie nie będą, to szybko zaczną się niszczyć, zwłaszcza przecierać, a więc przestaną nam prawidłowo służyć, nie chroniąc jednocześnie przed różnymi warunkami. Szczególną uwagę należy zwrócić na podeszwę – powinna być gruba i solidna, żeby w razie nadepnięcia na ostrą rzecz, nie zranić się.

Chociaż w typowych ogrodowych pracach sprawdzą się tradycyjne buty robocze, to muszą mieć mocną podeszwę. Nie tylko odporną na uszkodzenia, ale i elastyczną i dopasowaną do chodzenia po suchym i śliskim podłożu. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ewentualnego poślizgnięcia się lub upadku. To absolutna podstawa, nawet gdy tylko kosimy trawę, przycinamy gałęzie i grabimy. W przypadku intensywnych prac rolniczych trzeba postawić na porządnej jakości kalosze i gumofilce. 

Pamiętajmy o zapewnieniu sobie komfortu podczas pracy

Bardzo ważne, by buty robocze były maksymalnie wygodne. To tym istotniejsze, że praca w ogrodzie nierzadko trwa przez kilka godzin dziennie (nie mówiąc już o rolnikach), szczególnie w ciepłym okresie, gdy do wykonania jest mnóstwo różnych zadań. Trzeba więc zapewnić sobie idealnie komfortowe obuwie. Najważniejsze, by były perfekcyjnie dopasowane, nie za ciasne, nie mogą zsuwać się ze stopy w czasie pracy itp. Powinny mieć mocne sznurówki i być odpowiednio wyprofilowane. Przed kupnem dobrze ocenić wnętrze buta, sprawdzając, czy jest miękkie i zapewnia właściwą wentylację. Poza tym dobrze, jak buty mają wysokie brzegi chroniące przed nasypaniem się ziemi do środka, maksymalnie wodoszczelne, odporne na zniszczenia mechaniczne i zabrudzenia. 

Podsumujmy, co jest najważniejsze w przypadku butów roboczych do pracy w ogrodzie. Można streścić to w dwóch słowach – funkcjonalność i wygoda. Do tej pierwszej kategorii zaliczamy oczywiście takie cechy, jak wytrzymała, elastyczna podeszwa, zapewniająca bezpieczeństwo i inne kwestie, sprawiające, że buty służą bez przeszkód, mimo różnych warunków, jak na przykład deszcz. Jeśli chodzi o wygodę, to oczywiście buty muszą zapewniać komfort, niezależnie od tego, jak długo pracujemy w ogrodzie. Muszą być idealnie wyprofilowane, dopasowane do stopy. Pamiętając o tych radach, na pewno kupimy buty robocze w sam raz dla własnych potrzeb.

Similar Posts