Rdza na dachu domu – czas się z nią rozprawić!
Ogromną zaletą metalowych pokryć dachowych jest ich lekkość i wytrzymałość, czego nie można powiedzieć o ich podatności na korozję. Rdza pokrywająca metalowe pokrycia dachowe nie musi być zwiastunem kosztownej wymiany dachu. Aby sobie z nią poradzić wystarczy we właściwy sposób usunąć ogniska rdzy oraz pomalować powierzchnię dachu odpowiednimi preparatami. Zastanawiasz się, jak zaplanować malowanie zardzewiałego dachu? Zapoznaj się z naszymi radami!
Pierwszym etapem renowacji dachu jest czyszczenie jego całej powierzchni, która wzmacnia przyczepność farby nawierzchniowej. Aby usunąć starą warstwę farby z powierzchni stalowych i z warstwy ocynku warto sięgnąć po zestaw ostrych narzędzi, dzięki którym przygotowanie powierzchni dachu pod malowanie będzie łatwiejsze. Do czyszczenia dachu i usunięcia starej warstwy farby sprawdzą się druciane szczotki, papier ścierny lub szpachelki. Aby dach był perfekcyjnie czysty, miejsca, w do których farba przywarła najmocniej warto przemyć wodą pod ciśnieniem a następnie użyć papieru ściernego.
Zanim przystąpisz do malowania dachu – czyli właściwe przygotowanie podłoża
Zanim pomalujesz zardzewiały dach, po usunięciu rdzy i starej farby koniecznie powinieneś odpylić i odtłuścić czyszczoną powierzchnię za pomocą myjki ciśnieniowej. Takie działanie zabezpieczy dach, dzięki czemu będzie on mniej narażony w przyszłości na ponowne pojawienie się rdzy. Zastanawiasz się, czym odtłuścić dach? Sięgając po preparat do odtłuszczania, koniecznie sprawdź, czy jest przeznaczony do odtłuszczania dachu z blachy. Odpowiednio dobrany preparat nie tylko usunie zabrudzenia, ale też wzmocni przyczepność farby i zapobiegnie łuszczeniu powłoki w przyszłości. Po procesie odtłuszczania dachu, przemyj jego powierzchnię wodą i pozostaw do wyschnięcia.
Malowanie dachu po usunięciu ogniska rdzy
Kiedy rdza na dachu domu została usunięta, wraz z wszelkimi resztkami starej farby i zabrudzeniami, wówczas można przejść do malowania jego pokrywy. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego podkładu pod farbę, który zapewni nie tylko dobrą przyczepność farby nawierzchniowej ale też zabezpieczy dach przed pojawieniem się rdzy. W zależności od panujących czynników atmosferycznych i rodzaju zastosowanej farby, ilość czasu potrzebnego do całkowitego wyschnięcia podkładu wynosi od 3 do 6 godzin.
Sztuka malowania dachu z blachy – dobór odpowiedniej farby
Do malowania dachów z blachy stosuje się farby wykazujące doskonałe właściwości antykorozyjne a także charakteryzujące się krótkim czasem schnięcia, dobrą przyczepnością do malowanej powierzchni, wysoką wytrzymałością, elastycznością oraz odpornością na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, wiatr, mróz, słońce. W niektórych przypadkach dla wzmocnienia efektu wizualnego lub zwiększenia krycia decydujemy się na powtórną warstwę farby. W takiej sytuacji następne malowanie warto wykonać po upływie minimum 6 godzin. Aby zyskać pewność, warto zapoznać się z zaleceniami producenta dostępnymi na opakowaniu farby.
Dobre warunki atmosferyczne, prawidłowe przygotowanie powierzchni oraz dobór właściwej farby to kwestie, które należy wziąć pod uwagę decydując się na renowację blaszanego dachu. Równie istotne jest samo czyszczenie i odtłuszczenie dachu przed malowaniem – tych etapów nie można pominąć, jeśli zależy nam na solidnie odnowionej i zabezpieczonej dachowej połaci.
Więcej informacji na temat usuwania rdzy z dachów z blachy znajdziesz pod URL.