Klej do gwintów jest niezbędny wszędzie tam, gdzie na nakrętkę lub śrubę działają siły, które mogą spowodować z czasem jej odkręcenie. Jest to prawdziwy niezbędnik w skrzynce narzędziowej majsterkowicza. Można z jego pomocą wykonać wiele napraw. Dlaczego należy stosować klej do gwintów?
Klej do śrub – dlaczego jest niezbędny?
W urządzeniach poddawanych wibracjom i drganiom łączenie za pomocą śrubek jest niewystarczające. Tutaj niezbędny jest odpowiedni klej do śrub, który będzie zwiększał trwałość łączenia i bezpieczeństwo użytkowania. Stosując klej do śrub można uniknąć awarii w postaci wycieków wody, oleju czy też innego płynu. Zabezpieczanie przed odkręcaniem śrub czy nakrętek, a także wyciekiem płynów jest niezbędne zarówno w układach udarowych, jak i innych.
Jakie zadania spełnia klej anaerobowy do gwintów i gdzie się go stosuje?
Do zabezpieczania gwintów stosuje się kleje anaerobowe. W trakcie eksploatacji urządzenia odkręcenie się śruby czy nakrętki wiąże się z poważną awarią, a często i uszkodzeniami, dlatego zadaniem kleju jest zabezpieczenie ich przed odkręcaniem. Klej anaerobowy działa jako uszczelniacz pomiędzy śrubą a gwintem. Dzięki temu można zapobiec wyciekom. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego spoiwa przedłuża się żywotność danego mechanizmu, bo nie dostaną się do niego zanieczyszczenia, np. piasek czy kurz. Warto wiedzieć, w jakich miejscach stosuje się takie zabezpieczenia. Otóż bardzo popularne jest to w przypadku samochodów, a także innych pojazdów i maszyn transportowych. W maszynach, w trakcie eksploatacji których występują drganiach na gwintowych łączeniach stosuje się właśnie klej anaerobowy. Oczywiście takie rozwiązanie może mieć zastosowanie w instalacjach przemysłowych, a także automatyce.
Jak prawidłowo stosować klej do gwintów, aby uzyskać odpowiednią siłę łączenia?
Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj kleju do gwintów. Musi mieć odpowiednią siłę wiązania. Klejona powierzchnia przed zastosowaniem spoiwa powinna być oczyszczona, odtłuszczona, a także wysuszona. Następnie należy nałożyć odpowiednią ilość kleju do śrub, tam gdzie zostanie zamocowana śruba. Potem trzeba wkręcić śrubę. Następnie czeka się aż klej się zwiąże. Trzeba wiedzieć, że może to trwać do 24 godzin. Tam, gdzie konieczna jest trwałość łączenia śruby i gwintu i precyzja wykonania, należy zastosować odpowiednie spoiwo. Nie trzeba zatem siły fizycznej, by uzyskać odpowiednią trwałość gwintu. Dzięki temu dane urządzenie może działać dłuższy czas bezawaryjnie.
Jak wybrać odpowiedni klej do gwintu i dlaczego takie zabezpieczenie ma ogromne znaczenie?
Bez wątpienia już wiecie, jak ważny jest klej do gwintów, warto zatem poznać rodzaje takich klejów, by móc wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się do wybranej pracy. Do wyboru są kleje lekkie, średnie lub mocne, a fachowo nazywane są one łatwo demontowalnymi, średnio demontowalnymi oraz trudno demontowalnymi. Lekkie kleje do gwintów sprawdzają się tam, gdzie dany element nie jest narażony na działanie drgań. Kleje średnio demontowalne sprawdzą się już tam, gdzie elementy urządzeń narażone są na drgania i wibracje. Dotyczy to chociażby kosiarek, ale i motocyklów. Warto wiedzieć, że do odkręcenia gwintu zabezpieczonego w ten sposób potrzebna jest nie tylko duża siła, ale i specjalistyczne narzędzia. Dzięki klejom trudno demontowalnym można łączyć powierzchnie na długi czas. Nie można takiego łączenia usunąć przy użyciu zwykłych narzędzi. Niezbędne jest zastosowanie podgrzewania punktowego śruby palnikiem. Trzeba wiedzieć, że wytrzymałość takiego kleju sięga 150-180 stopni Celsjusza. Demontaż należy wykonywać w warunkach bezpiecznych, to znaczy z dala od materiałów i substancji łatwopalnych.
Jeżeli zależy Wam na trwały łączeniu na długi czas, to wybierzcie kleje średnio demontowalne lub trudno demontowalne. W ostatnim przypadku upewnijcie się o prawidłowym wykonaniu łączenia, bo usunięcie takiego kleju, jak sama nazwa wskazuje, jest skomplikowane. Kleje do gwintów są bardzo wydajne, dostępne w niewielkich opakowaniach i nie warto kupować ich na zapas.