Porady

Jakie funkcje pełnią listwy podłogowe?

Jakie funkcje pełnią listwy podłogowe?

Listwy podłogowe to elementy, które bardzo łatwo pominąć przy planowaniu remontu czy wykończenia wnętrza. Zdarza się także, że ich wybór jest bagatelizowany. Tymczasem okazuje się, że pełnią one istotne funkcje w domu czy mieszkaniu i wpływają nie tylko na estetykę pomieszczeń. Jakie znaczenie ma wykorzystanie listw podłogowych? Sprawdź najważniejsze informacje.

Listwy przypodłogowe – główne zalety ich wykorzystania

Wykorzystanie list podłogowych jest bardzo ważne – tak w domach, jak i mieszkaniach. Co więcej, jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Wśród najważniejszych można wymienić między innymi:

  • zakrycie dylatacji,
  • ochronę ścian,
  • maskowanie kabli.

Listwy przypodłogowe wykorzystuje się przede wszystkim jako sposób pozwalający na zakrycie szpar przy ścianach, które powstały poprzez zastosowanie dylatacji. Jest to szczelina, którą celowo pozostawia się przy układaniu podłogi. Jej celem jest zapewnienie miejsca niezbędnego w trakcie pracy podłogi – dzięki temu panele czy deski nie wyginają się i nie odkształcają. Powstała szczelina jest mało estetyczna, dlatego ważne jest jej zakrycie. Jak zauważają specjaliści z takich firm, jak A.D ALEKSANDRIA LISTWY – jedną z ważnych kwestii w tym przypadku jest przede wszystkim dopasowanie szerokości listwy.

Listwy przypodłogowe pełnią również funkcję ochronną. Skutecznie zabezpieczają ściany przed zarysowaniem podczas odkurzania czy zmoczeniem podczas wykorzystania mopa. Idealnie sprawdzają się jako element ochronny ściany do określonej wysokości – ta natomiast zależy od wybranego wariantu listwy.

Ogromną zaletą listw przypodłogowych jest także to, że dzięki nim można zakryć różnego rodzaju kable. W domach czy mieszkaniach często korzysta się z urządzeń, które łączą się ze sobą poprzez sieć WiFi czy Bluetooth, jednak w dalszym ciągu część z nich wymaga zasilania. Leżące na podłodze kable są mało atrakcyjnym widokiem, dlatego dobrze jest wykorzystać odpowiedni model listwy przypodłogowej, który pomoże je zamaskować.

Listwy podłogowe nowej generacji – postaw na nowoczesność

Listwy podłogowe to nie tylko idealne rozwiązanie, dzięki któremu można zabezpieczyć ściany, kable czy szczeliny dylatacyjne. Coraz częściej producenci oferują modele pozwalające podkreślić wnętrze – dzięki zamontowanemu w nich oświetleniu. Najczęściej jest to kilka diod LED. Uzyskany przy ich pomocy efekt z pewnością zaskoczy każdego. Dzięki niemu można podświetlić np. pokój gościnny, korytarz czy sypialnię. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w biurach.

Similar Posts