Tradycyjne kominki na drewno cieszą się w dalszym ciągu ogromną popularności. Nie tylko stanowią źródło ciepła, ale również wprowadzają do domu niespotykany klimat. Stanowią ciekawą i niezwykle efektywną ozdobę każdego salonu.
Przy kominku można odpocząć i zrelaksować się podczas zimowego wieczoru, spędzając miło czas z najbliższymi. Przed zakupem kominka na drewno, warto zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii.
Kominek na drewno- jaką ma odgrywać rolę?
Istotne jest przede wszystkim to, jaką funkcję ma pełnić w domu kominek. Czy ma być on jedynie miłym dodatkiem do wystroju dającym czasem delikatne ciepło, czy może jednak ma być przede wszystkim źródłem ogrzewania? Jeśli ma on służyć do ogrzewania domu wówczas możemy zdecydować się na wkład powietrzny lub kominek z płaszczem wodnym. Istotny jest także komin, który musi mieć właściwą średnicę oraz wysokość. Ponadto musi być wykonany z odpowiednich materiałów, odpornych na wysoką temperaturę. Warto przyjrzeć się również, jaką ilością miejsca na opał, dysponuje dany model. Do przyjemnego użytkowania kominka na drewno przyda się również dodatkowe wyposażenie i wygodne sterownie.
O czym należy pamiętać, podczas wyboru kominka na drewno?
Na samym początku należy określić swój tryb życia, upodobania, preferencje oraz ilości wolnego czasu. Następnie należy dokonać parę pomiarów technicznych: zapotrzebowanie cieplne budynku, kształt pomieszczeń, rodzaj głównego źródła ciepła, rodzaj wentylacji, typ oraz położenie komina. Kominki na drewno (więcej: https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-drewno) nie mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma żadnej wentylacji.
Kominek otwarty czy wkład kominkowy?
W kominkach otwartych najważniejsze jest właściwe palenisko. Jest ono zazwyczaj murowane, co ważne cała jego konstrukcja musi być precyzyjni wykonana. Niewielkie błędy mogą powodować dymieni w pomieszczeniu, a co za tym idzie, samo ogrzewanie nie będzie skuteczne. Ciepło powstaje na skutek promieniowania z komory ciepła, aczkolwiek tylko do 20 procent tworzącej się energii cieplnej, zostaje w pomieszczeniu, gdyż reszta wydostaje się kominem razem ze spalinami. W takich modelach zużycie drewna wynosi 10-20 kg na 10 kW wytworzonej mocy. Chętniej wybierane są wkłady kominkowe. Są one dostępne w postaci zamkniętego paleniska, zrobionego z materiałów odpornych na wysoką temperaturę i skutecznie kumulujących ciepło. Wkład musi być dobrze dobrany, biorąc pod uwagę: kształt, rozmiar czy sposób otwierania drzwiczek. Nie bez znaczenia jest również jego rodzaj wykończenia.
Jaki wkład kominkowy wybrać?
Dla domów jednorodzinnych polecane są zwłaszcza kominki z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza) oraz kominki z płaszczem wodnym. Oba te rozwiązania pozwalają na pełniejsze wykorzystanie ciepła pozyskanego ze spalania drewna. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym podłączony do instalacji centralnego ogrzewania, opiera swój mechanizm działania na rozprowadzaniu ciepła grzejnikami albo przy użyciu instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. W przypadku większych budynków, dobrą propozycją będzie system dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym, przy użyciu wentylatorów, dostarcza ciepłe powietrze wszędzie tam, gdzie obieg grawitacyjny nie daje sobie z tym rady.
Kominki na drewno jako doskonała ozdoba wnętrza
Wygląd kominka musi być dobrany do aranżacji panującej w pomieszczeniu. Warto więc zwrócić uwagę na wykończenie danego modelu. Piaskowiec, marmur czy kamień to materiały wykończeniowe, które odnajdą się zwłaszcza w klasycznych aranżacjach. Do nowoczesnych wnętrz często wybierane są kominki kaflowe. Wiele jednak zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto sprawdzić ofertę producenta kominków na drewno Iwona Pellets.
Kominki na drewno mogą sprawiać wiele radości swoim domownikom. To właśnie one dodają pomieszczeniu ciepła i wyjątkowego klimatu. Bardzo często kominek stanowi centralny punkt domu, gdzie toczy się życie rodzinne.