Porady

Piły i pilarki – jak kupować, żeby nie zwariować?

Piły i pilarki – jak kupować, żeby nie zwariować?

Piły i pilarki to niezwykle przydatne (często nawet na co dzień) narzędzia, które pomagają w cięciu i przecinaniu różnych materiałów. Ostrza, zależnie od typu urządzenia, są wprawiane w ruch za pomocą mięśni bądź energii (elektrycznej, parowej lub wodnej). Ciekawostką może być fakt, że urządzenie to jest znane już od czasów starożytnych – zdaniem Greków piła została wynaleziona przez Talosa, bratanka Dedala. Czym różni się piła od pilarki? Jakie są ich rodzaje?

Piła a pilarka – jaka jest różnica?

Piła to nie tylko całościowe urządzenie, którego zadaniem jest cięcie, przecinanie i wyrzynanie różnych materiałów, ale często również sam element tnący. Wyróżniamy różne rodzaje pił – najpopularniejsze z nich to piły elektryczne oraz piły łańcuchowe spalinowe.

Pilarka to z kolei osobne urządzenie, które jednak do działania wykorzystuje właśnie piłę. Zastosowanie pił oraz pilarek dotyczy najczęściej drewna, ale z powodzeniem można stosować je również do obróbki tworzyw sztucznych oraz metali, a nawet materiałów twardych, na przykład bruku i kamienia.

Co ciekawe, tego typu narzędzia nie zawsze nazywamy piłami czy pilarkami. Wielokrotnie można mówić o nich na podstawie ich przeznaczenia – tym oto sposobem wyróżniamy również wyrzynarki, ukośnice, przecinarki oraz zagłębiarki.

Budowa i podział pił

Każda piła składa się z trzech podstawowych i niezbędnych elementów:

  • brzeszczotu – ząbkowanego ostrza służącego bezpośrednio do przecinania; zęby brzeszczotu posiadają różne kształty (klinowate, kwadratowe, łukowate), które determinują przeznaczenie urządzenia;
  • ramy – na niej, w piłach o wyższej klasie, napina się brzeszczot;
  • uchwytu – może on występować pojedynczo lub podwójnie; dzięki temu elementowi możemy bez problemu wygodnie operować urządzeniem.

Brzeszczot przymocowany bezpośrednio do piły jest wykonany z jednolitej stali. Zależnie od typu urządzenia, jego ząbki mogą być hartowane (na ogół jedynie miejscowo) oraz wyposażone w specjalne nakładki.

Zazwyczaj piłą nazywamy wyłącznie piły ręczne (choć istnieją także piły elektryczne), czyli te napędzane jedynie za pomocą naszych własnych mięśni. Urządzenia zasilane mechanicznie to z kolei pilarki. Koncentrując się jednak na piłach ręcznych, warto wymienić ich rodzaje i zastosowania:

  • piły jednouchwytowe – np. do cięcia drewna;
  • piły poprzeczne – posiadają wyjątkowo długi i giętki brzeszczot, który z obu stron ma odpowiedni uchwyt; pił poprzecznych używa się do cięcia pni oraz prętów;
  • piły ramowe – stosowane najczęściej ze wszystkich rodzajów pił, przydatne w domach i na budowach.

Pilarki (piły mechaniczne) i ich rodzaje

Pilarki to ogólna nazwa różnorodnych narzędzi do cięcia (jednak w każdym z nich zawarta jest także piła, która decyduje bezpośrednio o procesie cięcia). Zależnie od kształtu oraz zastosowania, można podzielić je na kilka rodzajów – to nie tylko najpopularniejsze typy jak pilarka spalinowa czy pilarka łańcuchowa elektryczna, ale również:

  • pilarki akumulatorowe – to prawdopodobnie najmobilniejszy i najbardziej ekologiczny typ pilarek dostępnych obecnie na rynku; urządzenia te mogą jednak pracować jedynie do 80 minut, później należy je naładować;
  • pilarki elektryczne – na ogół posiadają odrobinę mniejszą moc od pił spalinowych, jednakże z powodzeniem można stosować je w zamkniętych pomieszczeniach i są niezwykle łatwe w obsłudze; zaliczają się do nich wspomniane powyżej pilarki łańcuchowe elektryczne;
  • pilarki łańcuchowe – elementem tnącym są w tym przypadku łańcuchy z ząbkowanymi ogniwami; nadają się do wycinania drzew oraz nadawania im wybranego kształtu, niektóre pilarki łańcuchowe doskonale radzą sobie nawet z tak trudnym materiałem jak beton;
  • pilarki spalinowe – ich działanie jest napędzane przez specjalny silnik z paliwem (benzyną albo olejem), niektóre z pilarek spalinowych posiadają dużą moc, można je stosować zarówno w przydomowych pracach, jak i w profesjonalnych warsztatach; niekwestionowanymi wadami takich urządzeń są emisja spalin, hałaśliwość i na ogół duża waga, która może nieco utrudniać pracę;
  • pilarki szablaste (posuwowe) – używa się ich do przerzynania poprzecznego; posiadają lekko wygięty w łuk brzeszczot, poruszający się do przodu i do tyłu;
  • pilarki tarczowe – to prawdopodobnie najpopularniejsze i najczęściej używane urządzenia tnące, występujące jako piła stołowa bądź samodzielne, mobilne narzędzie z własnym przymocowanym blatem; kształt ostrza przypomina swoistą tarczę, a samo urządzenie jest niezwykle uniwersalne: przyda się na pracy z wieloma materiałami o różnej grubości, poradzi sobie zarówno z betonem, jak i na przykład z drewnem;
  • pilarki taśmowe – posiadają metalowe ostrze i wprawianą w ruch dwoma bądź trzema kołami ząbkowaną wstęgę; ten typ pilarki poradzi sobie drewnem w formie nawet grubych desek.

Jak wybrać najlepszą pilarkę?

Ze względu na to, iż istnieje wiele rodzajów pił i pilarek, na początek musimy określić, do jakich konkretnie prac potrzebujemy urządzenia. Istotna jest też jego klasa – czasem warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, ale być w pełni zadowolonym z efektów pracy. Najtańsze urządzenia mogą nie tylko ulegać częstym awariom, ale również działać w sposób znacząco odbiegający od ideału i niezadowalający nas.

Jedną z najlepszych marek pił i pilarek jest Husqvarna – szwedzka firma, która powstała już w 1689 roku i na początku swojej działalności produkowała broń dla szwedzkiej armii. Dziś firma specjalizuje się właśnie w produkcji pilarek i jest pod tym względem niewątpliwie wiodącym podmiotem. Husqvarna to gwarancja satysfakcji i solidności, marka, której zaufały miliony konsumentów. Więcej na temat jej produktów można przeczytać tutaj: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/pilarki/.

Samodzielna praca z piłą

Wbrew pozorom i panującym błędnym przekonaniom, praca z piłą nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, dlatego przed użyciem piły należy jak najdokładniej zapoznać się z  instrukcją obsługi. Nikt z nas tego nie lubi, ale to niezwykle ważne pod względem bezpieczeństwa – czasem rzeczy, które wydają nam się w pełni oczywiste, w rzeczywistości są zupełnie inne. Choć najwięcej umiejętności da nam oczywiście regularna praktyka, to jednak podstaw warto dowiedzieć się z dołączonej do urządzenia książeczki bądź filmiku instruktażowego.

Jeżeli chodzi o pilarkę, niezbędną rzeczą, w jaką musimy się uzbroić, jest sprzęt ochronny. Nie możemy zacząć pracy owym urządzeniem bez specjalnych spodni oraz butów chronionych przed przecięciem, ochronników słuchu, kasku z osłoną na oczy i ochronnych rękawic. Dzięki temu będziemy bezpieczni i skupimy się wyłącznie na pracy.

Similar Posts