Porady

Jaki jest koszt płyty fundamentowej?

Płyty fundamentowe zyskują w Polsce co raz większą popularność. To rozwiązanie, które przyszło do nas ze Skandynawii, wdaje się w łaski nie tylko osób prywatnych, ale i inwestorów. Jest to prosty sposób na zmniejszenie kosztów budowy. Płyta fundamentowa pozwala na postawienie nieruchomości nawet na trudnych i niekorzystnych gruntach. Warto zdecydować się na tak nowoczesny sposób, oszczędzając przy tym czas i środki pieniężne.

Jaki jest koszt wykonania płyty fundamentowej?

Często w branży pada pytanie – czy bardziej opłaca się zaufać tradycyjnym fundamentom, czy jednak lepszy będzie wybór płyty fundamentowej. Ciężko jednoznacznie oszacować kosztów wykonania płyty, ponieważ na ten wydatek składa się wiele różnych czynników. Ostateczny koszt płyty fundamentowej jest zależny od grubości, jaka stal zostanie wykorzystana do zbrojenia, jaki beton, izolacja, czy rodzaju gruntu pod budowę. Decyzja o wyborze płyty fundamentowej jest zwykle opłacalna pod względem wydatków, czasu oraz jakości.

Na koszty wykonania płyty fundamentowej duży wpływ ma firma, z której usług korzystamy. Wybór odpowiedniego wykonawcy płyt fundamentowych ma wpływ na przebieg oraz czas budowy i ostateczne koszty.

Czas oczekiwania na płyty fundamentowe

Płyta fundamentowa jest niewątpliwie jednym z najkorzystniejszych rozwiązań w sytuacji gdy czas odgrywa kluczową rolę. Okres oczekiwania na płytę np. na powierzchni do 200 m2 nie powinien przekroczyć jednego tygodnia. Budowa płyty jest dosyć oszczędnym rozwiązaniem w porównaniu z tradycyjną ławą fundamentową. Proces realizacji budowy znacząco się skraca, co pozwala na szybsze dokończenie inwestycji i postawienie nieruchomości. W porównaniu do zwykłych fundamentów nie ma potrzeby aż tak długich przerw i wyczekiwania na możliwość realizacji kolejnych etapów budowy.

Zalety płyty fundamentowej

Płyty fundamentowe są wskazane tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki lub przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi fundamentami. Rozwiązanie zapewnia świetną izolację od zimnego gruntu, a elementy brzegowe, potrzebne na wstępnych etapach realizacji, stanowią w późniejszym etapie izolację pionową. Dodatkowo płyta jest znacznie bardziej odborna na osiadanie budynku, ponieważ następuje równomierne rozkładanie ciężaru na całą powierzchnię płyty. Ponadto gotowa płyta tworzy betonową podłogę, na której można układać posadzkę, płytki, panele, itd. Zmniejsza to późniejsze wydatki, przyspiesza pracę i odciąża budżet.

Niektórzy mogą się bać wydatków poniesionych w związku z wyborem płyty fundamentowej, jednakże w ogólnym rozrachunku jest opłacalna. Koszt może być porównywalny do tradycyjnej ławy, jednak płyty wykonuje się szybciej i unikamy pękania ścian. To z kolei daje gwarancję wytrzymałości na długi czas i brak późniejszych kosztów dodatkowych.

Similar Posts