Porady

Jaka osłona na balkon będzie najlepsza? Porady i ranking

Jaka osłona na balkon będzie najlepsza? Porady i ranking

W wielu domach taras stanowi przedłużenie mieszkania i pełni funkcję wypoczynkową. Dla mieszkańców bloku jest to także namiastka własnego ogrodu, dlatego warto zadbać funkcjonalną i komfortową aranżację balkonu. Oprócz roślinności oraz mebli niezbędnym elementem wyposażenia jest osłona balkonowa. Jej wybór wcale nie jest taki oczywisty, dlatego stworzyliśmy krótki ranking najlepszych rozwiązań.

Czym się kierować podczas zakupu osłony na balkon?

Osłony pełnią wiele ważnych funkcji, dlatego kwestie wizualne nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru. Mimo że mata na barierki jest formą dekoracji, to do jej zadań należy także ochrona przed czynnikami atmosferycznymi oraz wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Osłony balkonowe poprawiają także bezpieczeństwo, zapobiegając wypadnięciu dzieci, zwierząt czy przedmiotów. W związku z tym, podczas zakupu maty powinieneś zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • materiał – musi być wytrzymały, odporny na wilgoć, promieniowanie UV oraz skrajne temperatury. Ponadto blenda powinna zapewniać zacienienie, dlatego materiał nie może być zbyt prześwitujący,
  • sposób montażu – osłona balkonowa powinna być zaprojektowana tak, aby jej założenie było nieskomplikowane, a przy tym gwarantowało stabilne mocowanie nawet w trudnych warunkach,
  • designosłona na balkon nie tylko zwiększa komfort korzystania z przestrzeni, ale także pełni funkcję dekoracji. Warto więc dopasować ją do stylu architektury zewnętrznej oraz aranżacji tarasu.

Nie można zapominać również o doborze odpowiedniego rozmiaru maty, aby szczelnie osłoniła cały balkon. Przed zakupem należy więc wymierzyć szerokość i wysokość barierek, zwłaszcza jeżeli mają niestandardową konstrukcję.

Osłony na balkon – ranking

Tworząc niniejsze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę wyżej wymienione parametry. Na tej podstawie wyłoniliśmy najlepsze rozwiązanie spośród osłon balkonowych dostępnych na rynku.

  1. Osłona na balkon z materiału

Pierwsze miejsce zajmuje mata od polskiego producenta Springos. Została wykonana z materiału poliestrowego o gęstym splocie, co gwarantuje zacienienie na poziomie 90%. Ponadto jest wodoodporna, chroni przed promieniowaniem UV i wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością.

  1. Osłona na balkon z technorattanu

Efektownie się prezentuje, jednak może odstraszać jej wysoka cena. Technorattan jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Wadą takiego rozwiązania jest to, że po jakimś czasie kolor może wyblaknąć.

  1. Osłona na balkon z wikliny

Będzie estetycznym dopełnieniem balkonowej roślinności, jednak jej minusem jest niska funkcjonalność. Maty wiklinowe są problematyczne w montażu, przepuszczają sporo światła i nie wyróżniają się zbyt dobrą trwałością.

Similar Posts