Porady

Generatory kwarcowe jako specyficzni przedstawiciele generatorów LC

Generatory kwarcowe jako specyficzni przedstawiciele generatorów LC

Działanie wielu urządzeń elektrycznych nie byłoby możliwe bez generatora drgań. Na przestrzeni lat wynaleziono liczne generatory, różniące się pod wieloma względami. W zależności od danej konstrukcji i mechanizmu jej działania, urządzenie znajduje zastosowanie w innych przypadkach. Wśród licznych układów określanych mianem generatorów, szczególnie warte uwagi są modele kwarcowe. Jak działają? Co je wyróżnia?

Czym jest generator kwarcowy?

Aby wyjaśnić, czym są generatory kwarcowe, należy najpierw omówić pokrótce, czym są generatory drgań ogółem. Są to specyficzne układy elektryczne. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie drgań. Kluczową rolę odgrywa obwód sprzężenia zwrotnego, który sprawia, że wytworzony sygnał, po pojawieniu się na wyjściu wzmacniacza, wraca na wejście. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wymienione urządzenia różnią się pod względem mechanizmu działania. Chodzi tutaj o rozwiązania stosowane po to, aby zaszło sprzężenie zwrotne. Niektóre generatory wyposażone są w rezystory lub kondensatory – są to głównie generatory RC. Natomiast urządzenia z obwodem rezonansowym to generatory LC. Specyficznym przedstawicielem tej ostatniej grupy jest generator kwarcowy.

Cechą wyróżniającą generatora określanego jako kwarcowy, jest posiadanie rezonatora kwarcowego. To właśnie jemu urządzenie zawdzięcza swoją nazwę. Rezonator może w tym przypadku pełnić jedną z dwóch funkcji. W niektórych generatorach działa jako sprzęgający element selektywny. Natomiast w innych jest wykorzystywany jako indukcyjność zastępcza. Pomimo że generator z rezonatorem kwarcowym określany jest jako układ LC, może być wyposażony w kondensator. Aby zobaczyć, jak wygląda generator kwarcowy, warto otworzyć poniższy link – https://www.micros.com.pl/kwarce/generatory-kwarcowe/qg10-0000-7050-lfspxo018036,302108.html.

Generatory kwarcowe i ich cechy charakterystyczne

Prawdopodobnie za największą zaletę generatorów kwarcowych należy uznać wysoką stabilność częstotliwości. Pod tym względem urządzenie przewyższa nie tylko generatory RC, ale również każdy inny układ LC. Ponadto dzięki zastosowaniu rezonatora kwarcowego, generator tego typu cechuje się wysoką dobrocią obwodu rezonansowego.

Omawiając generatory kwarcowe, nie sposób pominąć bodaj najsłynniejszy model, czyli generator Pierce’a. Urządzenia te wykorzystuje się powszechnie jako układy scalone zegarków. W zasadzie trudno dzisiaj trafić na zegarek, który nie korzystałby z tego właśnie generatora. Generator tego rodzaju uważa się za doskonały filtr selektywny. Jednocześnie wykazuje się on wysoką stabilizacją oscylacji, a to wszystko przy niskich kosztach produkcji.

Similar Posts