Porady

Jak wybrać oświetlenie led

oświetlony salon

Oświetlenie LED zyskuje coraz większe uznanie w dzisiejszych czasach. Nietrudno się temu dziwić, ponieważ różnorodny wachlarz produktów, jakie możemy spotkać na rynku oświetleniowym wychodzi naprzeciw rozlicznym potrzebom konsumentów.  Zatem jakie oświetlenie wybrać, czym kierować się przy tym dylemacie, a także co należy wiedzieć decydując się na zakup tego typu oświetlenia dowiesz się poniżej.

Więcej możliwości za mniej

Z obserwacji użytkowników wynika, że żarówka LED może być nawet kilkanaście razy bardziej oszczędna niż tradycyjna żarówka, co możemy odczuć w wysokości naszego rachunku za energię. Przeciętna żywotność żarówki tradycyjnej określana jest w przedziale 1 500 – 2 000 godzin, natomiast światłem możemy cieszyć się nawet do 100 000 godzin! Wszystko jednak jest zależne od producenta i jakości wykonanych produktów.

Odporność na wstrząsy to kolejny plus takiego rozwiązania, dzięki temu montaż takiego oświetlenia jest możliwy w wielu zakładach przemysłowych i fabrykach. 

Jako ciekawostkę można dodać, że kiedy żywotność żarówki produktu nieubłaganie dobiega końca, nie gaśnie ona natychmiastowo jak tradycyjna żarówka, ale jej światło coraz bardziej blednie, jest to znak, aby w niedługim czasie nabyć nową.

Warto jednak podkreślić, że technologia ta pozwala na otrzymanie trwałych i solidnych żarówek.

lampa led nad biurkiem

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://www.salonled.pl/pl/.

Źródła światła LED – żarówka czy świetlówka?

Zasadnicza różnica pomiędzy żarówką LED a świetlówką leży w kwestii wykonania i użytych materiałów. Większość świetlówek zawiera rtęć, która oddziałuje szkodliwie na nasze zdrowie. Jeśli chodzi o czas rozgrzewania świetlówki to wynosi on kilkanaście sekund, a dla żarówki LED tylko około 1 sekundy.  Budowa świetlówki powoduje, że w przeciągu sekundy gaśnie i ponownie się zapala, jest to wprawdzie niewidoczne dla oczu, ale w przypadku długotrwałego przebywania w pomieszczeniach oświetlonych takim światłem, możemy zaobserwować u siebie takie dolegliwości jak bóle głowy, pieczenie oczu.

A może halogeny?

Halogen również zaliczamy jako źródło światła, w przeciwieństwie do żarówek LED nie są one odporne na wstrząsy.  Halogeny mogę potrzebować większej ilości prądu niż świetlówki, są też mniej trwałe. Natomiast koszt zakupu tego typu oświetlenia jest tańszy, można także uzyskać efekt ściemniania strumienia światła.

Którą żarówkę LED wybrać?

Kiedy stajemy przed wyborem zakupu oświetlenia LED warto wiedzieć, że liczba watów w tradycyjnej żarówce zostaje zastąpiona przez lumeny, czyli jednostkę w jakiej mierzymy strumień światła. Przed zakupem żarówki warto rozpoznać gwint, jaki będzie posiadać żarówka, czy będzie to gwint duży e27, czy też mały e14, a może uchwyty bagnetowe GU10.

Wybór odpowiedniej mocy, jaka jest przypisywana dla  określonego produktu, np. żarówka zawierająca moc 60W będzie miała swój ledowy odpowiednik w przedziale 700-810 lumenów, a żarówka 100W będzie się znajdować w 1300-1530 lm. Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb klienta, a także od miejsca docelowego, gdzie oświetlenie będzie montowane.

kuchnia drewniana

Rodzaje oświetleń LED

W zależności od specyficznych i osobistych potrzeb każdego z nas, możemy podzielić dobór oświetlenia na kilka grup:

  • oświetlenie LED w ramach światła dodatkowego, które polega na doświetlaniu słabo widocznych miejsc domu, gdzie światło główne dociera w mniejszym stopniu, np. korytarze, schody.
  • oświetlenie LED będące głównym źródłem światła – tego rodzaju oświetlenie daje wysokiej jakości strumień światła, ale przy oświetleniu całego domu może okazać się droższe,
  • oświetlenie LED używane jako światło punktowe, dekoracyjne – zadaniem takiego systemu oświetlenia jest podkreślenie istotnych detali wyposażenia domu, np. półki w biblioteczce, oświetlenie dzieł sztuki, eksponatów, obrazów.  Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia dekoracyjnego jest taśma smd 2835, która służy do podświetlania, można dołączyć do niej sterownik, który skoryguje ilość światła.

Potrzeby wyznacznikiem barwy światła

Barwa świateł LED mierzona jest w Kelwinach, a informacja ta jest zawarta na opakowaniu żarówki.  Im mniejsza liczba tym strumień światła, jaki otrzymamy będzie cieplejszy. Sami musimy zdecydować, które barwy będą dla nas najlepsze. W zależności od naszych potrzeb i poczucia komfortu możemy podzielić barwy ledowych świateł na:

  • światło białe ciepłe – jego wartość mieści się w przedziale 2700K – 3000K dedykowane jest dla pomieszczeń, gdzie można odpocząć, zrelaksować się. Kojarzy się z harmonią i spokojem, przyjemną atmosferą. Najczęściej jest wykorzystywane do oświetlenia sypialni, salonu.
  • światło neutralne –  znajduje się w przedziale 4000K – 4500K. Jego zadaniem jest stworzenie atmosfery dynamiki, nowoczesności. Jego użycie pozwala na osiągnięcie przestrzenności, może znaleźć zastosowanie w miejscach nauki czy pracy.
  • światło białe zimne –  jego wartość to 5000K – 6500K, jego barwa działa pobudzająco,  dlatego warto je zastosować w pomieszczeniach takich jak podświetlenie elementów kuchni czy łazienki.

 

oświetlony salon

Kąt świecenia żarówki

Szerokość kąta oświetlenia danej żarówki jest ściśle zależny od umieszczonych wewnątrz niej diod.  Kąt jest zawsze podany na opakowaniu żarówki. Z tego względu możemy podzielić żarówki na kilka grup:

  • 30o-60o – tego typu kąt padania jest charakterystyczny dla żarówek LED typu halogen. Najczęściej ich zadanie polega na oświetlaniu obiektu znajdującego się na wprost umieszczonego światła
  • 60o-120o – charakterystyczny kąt dla świateł używanych w pomieszczeniach niskich, jest to kierunkowy typ oświetlenia
  • 120o-180o – oświetlenie to może znaleźć swoje zastosowanie w miejscach, gdzie potrzebne jest światło padające we wszystkich kierunkach, a nie w jednym
  • >180żarówka o takim kącie padania może znaleźć swoje zastosowanie jako świetny zamiennik żarówki tradycyjnej, światło, które wytwarza zapełnia całe pomieszczenie, im mocniejsze światło, tym jaśniejszy odcień osiągamy.

 

Zrób to sam

Lampa LED w postaci zróżnicowanych układów i zestawów oświetlenia jest coraz bardziej popularna, a jej montaż nie powinien przysporzyć większych problemów.  Kiedy zdecydujemy się na konkretny model lampy, sprawdzimy gwint, kąt świecenia i barwę możemy zabrać się za montaż. Wszystkie zestawy oświetleniowe zawierają potrzebne akcesoria, diody, przewody umożliwiające samodzielny montaż, instrukcję obsługi i wszelkie niezbędne informacje, które pomogą nam na szybki i bezawaryjny montaż.

 

Żarówki LED w ostatnim czasie zyskały niesamowitą popularność. Ich prostota i delikatność przypadną do gustu nawet wymagającym konsumentom, dzięki zróżnicowanej i bogatej ofercie, każdy może znaleźć coś dla siebie. To doskonały sposób aby w niedrogi sposób udoskonalić kuchnię, salon czy pokój.  Małe, energooszczędne lampy LED pomogą Ci wyeksponować to, co chcesz by było najważniejsze, a przy tym zapewnią komfortową i przytulną aurę w Twoim domu. Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz ich użyć.

Similar Posts