Jak powszechnie wiadomo – podstawą funkcjonowania każdego organizmu jest woda. Bez dostępu do bieżącej wody nie obejdzie się dziś żadne gospodarstwo domowe. Nie zawsze jednak tak oczywisty jest fakt, że po odkręceniu kurka z kranu popłynie krystaliczna ciecz. W niektórych przypadkach pozyskanie wody bywa kłopotliwe. To właśnie do pozyskiwania wody służą pompy ciśnieniowe. Dla gospodarstw domowych oraz rolnych przeznaczone są również pompy głębinowe. W poniższym artykule przyjrzymy się właśnie tym dwóm rozwiązaniom.
-
Gdzie kupić pompy i czym kierować się przy wyborze?
-
Pompa głębinowa – gdzie się sprawdzi?
-
Jak dobrać pompę głębinową?
-
Pompa ciśnieniowa – gdzie się sprawdzi?
-
Czym kierować się przy wyborze pompy ciśnieniowej?
Gdzie kupić pompy i czym kierować się przy wyborze?
Pompy w sklepie Dostudni.pl powinny zaspokoić potrzeby każdego klienta, który poszukuje tego typu urządzenia. Warto kupować pompy w sprawdzonych miejscach, oczywiście po uprzedniej analizie, dotyczącej rodzaju potrzebnej pompy. Przede wszystkim należy się zastanowić, do czego potrzebujemy pompy – czy na przykład do zraszania, zasilenia systemów nawadniających (w rolnictwie np. do nawadniania pól), do użytku domowego, czy też zależy nam na uniwersalnym szerokim zastosowaniu. Poszczególne pompy – tak pompy ciśnieniowe, jak i pompy głębinowe – różnią się parametrami. Należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność oraz jakość wykonania. Istotne są także atesty, średnica urządzenia, możliwość pracy w poziomie, sposób chłodzenia. Kwestie te mogą się wydawać nieco skomplikowane. W razie kłopotów z wyborem warto skontaktować się z obsługą sklepu, która doradzi i pomoże dokonać wyboru odpowiedniej pompy.
Pompa głębinowa – gdzie się sprawdzi?
Pompa głębinowa jest przydatna przede wszystkim do tłoczenia czystej wody, która może zasilić gospodarstwo domowe czy rolne. Jest to zatem wszechstronne urządzenie, które może się sprawdzić w wielu sytuacjach. Pompy głębinowe dzielą się na wirnikowe i śrubowe. Pompy śrubowe – jak sama nazwa wskazuje – wyposażone są w śrubę, która stanowi ważny element konstrukcyjny. Pompy głębinowe wirnikowe mają zaś wirnik łopatkowy, wprawiający wodę w ruch i powodujący wzrost ciśnienia. Obydwa rodzaje pomp głębinowych pozwalają na pracę zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ta właściwość jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku dość problematycznych studni (wąskich, z niskim lustrem wody). Niemniej wszystko zależy od konkretnego modelu; jeżeli zależy nam na pompie, pracującej w poziomie – trzeba zwracać szczególną uwagę na specyfikację i parametry urządzenia. Znaczna większość pomp jest bowiem przystosowana wyłącznie do działania w pionie.
Jak dobrać pompę głębinową?
Jak już wspominaliśmy – pompa głębinowa ma wielorakie i wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się do zasilania wodą budynku mieszkalnego czy też niewielkiego gospodarstwa rolnego. Ostateczną decyzję należy jednak oprzeć na indywidualnych preferencjach i potrzebach. Ponadto ważnym czynnikiem są warunki gruntowo-wodne na działce, na której terenie będzie działać pompa. Trzeba zastanowić się, czy zawartość piasku nie jest na tyle duża, by destrukcyjnie wpływać na urządzenie. Po nabyciu pompy należy natomiast pamiętać o właściwym podłączeniu urządzenia do instalacji elektrycznej, co zapewni tylko sprawdzony elektryk, oraz do instalacji wodnej. Ponadto dobrze, jeśli firma zapewnia serwis urządzenia.
Pompa ciśnieniowa – gdzie się sprawdzi?
Pompa ciśnieniowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba pozyskać wodę do zraszania bądź nawadniania gleby, do zasilania armatek wodnych. Będzie to idealne rozwiązania do ogrodu kwiatowego czy warzywnego. Tego typu pompy znajdują zastosowanie w rolnictwie. Ponadto można w ten sposób pozyskiwać wodę także do użytku domowego. Pompy takie dzielą się na zasilane elektrycznie i spalinowe. Warto zaznaczyć, że jest to świetny sposób na pozyskiwanie wody z alternatywnych źródeł, jak rzeki, studnie, zbiorniki na deszczówkę, oczka wodne, beczki itp.
Czym kierować się przy wyborze pompy ciśnieniowej?
Tak, jak wspominaliśmy przy okazji omawiania wyboru pompy głębinowej, tak i w przypadku pompy ciśnieniowej – wszystko zależy od potrzeb i preferencji użytkowników pompy, jak i od warunków działki. Mamy do wyboru pompy ciśnieniowe spalinowe, które charakteryzują się większą mocą, lecz jednocześnie są cięższe i masywniejsze. Cechą, która może przeszkadzać, jest generowany przez urządzenie dość duży hałas. Pompy spalinowe nie mogą być także użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach. Mimo wszystko pompa taka jak najbardziej spełnia swoje zadanie i jest niezwykle wydajna – pod warunkiem, że dobrze się ją dobierze. Pompy ciśnieniowe zasilane elektrycznie są z kolei znacznie cichsze, a także małe i lekkie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z jakichś powodów niemożliwe jest zastosowanie pompy spalinowej. Ponadto można je zamontować poniżej lustra wody. Jednakże trzeba pamiętać, że pompy takie muszą mieć zapewnione źródło energii. Parametry, na jakie warto zwracać uwagę, to między innymi: wydajność, ciśnienie, maksymalna głębokość zasysania oraz oczywiście korzystna cena.