Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza gdy widoczny jest już grzyb. Na dodatek pleśń może uszkodzić całe wyposażenie, jakie znajduje się w takim zawilgoconym miejscu. Grzyb na ścianie negatywnie wpływa na estetykę wnętrz. W artykule wyjaśniamy, dlaczego konieczne jest usuwanie grzyba ze ściany.
1. Kiedy grzyb pojawia się na powierzchni ściany?
2. Jaki wpływ mają na zdrowie zagrzybione ściany?
3. Czy usuwanie grzyba ze ściany jest skomplikowane?
Różne są przyczyny pojawiania się grzyba na ścianach. Wysoka wilgotność na ogół występuje na parterach w starym budownictwie. Może też występować na wyższych kondygnacjach z powodu mostków termicznych (docieplenie elewacji), nieprawidłowości w izolacji budynku lub nieszczelnego dachu. Grzyb może powstać jako efekt awarii hydraulicznej, która nie została usunięta w odpowiednim czasie. Niewłaściwa wentylacja to również zaproszenie dla grzyba. Domowe sposoby na tego rodzaju problem nie zawsze są skuteczne. Dlatego najkorzystniej jest przeprowadzać usuwanie grzyba ze ściany za pomocą specjalistycznych preparatów, które nakłada się na zainfekowaną powierzchnię. Konieczne będzie też dokładne osuszenie ścian.
Kiedy grzyb pojawia się na powierzchni ściany?
Grzyb to następstwo nadmiernej wilgoci. Grzyb wnika w strukturę tynku, dlatego najlepiej jest go zacząć likwidować od razu. Usunięcie grzyba może oznaczać bardziej zaawansowane prace remontowe (takie jak skuwanie ścian do cegieł). Usunąć grzyba pomogą specjalistyczne preparaty. Można też spróbować usunąć pleśń ze ściany domowym sposobem, ale to na ogół zbytnio nie pomaga. Usuwanie pleśni nie należy do najłatwiejszych zadań. Przykładem jest mieszkanie położone na parterze w nieremontowanej od lat kamienicy. Chociaż samo mieszkanie przeszło remont, to po ulewnych deszczach „pamiątką” była zagrzybiona ściana. Czarne plamy pojawiały się też na meblach. Grzyb atakował sprzęt RTV/AGD. Na ubraniach występował nieprzyjemny zapach. Ten specyficzny zapaszek może być niepochlebną „wizytówką” domowników. Domownicy mogą nie czuć tego zapachu, natomiast poczuje go otoczenie. Likwidując grzyba, przy okazji można zabrać się za tłuste ściany za pomocą porad umieszczonych na stronie https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-usunac-tluste-plamy-ze-sciany-porady-eksperta.
Jaki wpływ mają na zdrowie zagrzybione ściany?
Pomijając problemy natury estetycznej, grzyb na ścianach może mieć negatywny wpływ na kondycję zdrowotną każdego człowieka. Głównie chodzi o układ oddechowy. Mogą występować trudności z oddychaniem, astma i alergie. Niektóre źródła twierdzą, że od pleśni można zachorować na raka. Przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach obniża samopoczucie, powoduje bóle głowy, infekcje zatok, zaburzenia związane z systemem odpornościowym, uszkadza wątrobę i może wywołać choroby neurologiczne. Jak widać, odgrzybianie ścian jest po prostu konieczne. Preparaty grzybobójcze powinny
Czy usuwanie grzyba ze ściany jest skomplikowane?
Usunąć grzyba ze ściany nie jest łatwo, ale wiele zależy od tego, na jakim etapie rozwoju pleśni podejmowane są czynności mające na celu jego eliminację. Sam preparat grzybobójczy zadziała tylko przez chwilę, jeśli na przykład awaria hydrauliczna nie zostanie usunięta. Nie można zapominać o osuszaniu ściany (są specjalne urządzenia, które wyciągają wilgoć). Niektóre osoby preferują domowe sposoby, a inne uważają je za stratę czasu i od razu kupują środki grzybobójcze.