Porady

Jak ułożyć kostkę brukową?

Jak ułożyć kostkę brukową?

Na początek należy dokładnie określić kształt i fakturę kostki, którą chcemy położyć przed domem, budynkiem firmowym, jako chodnik czy na podjazd. To ile potrzebujemy materiału, zależy od wykonanych pomiarów i wszystko powinniśmy mieć zapisane w gotowym projekcie. Wyliczając takie informacje, będziemy mogli także określić, ile potrzebujemy krawężników.

Jakie narzędzia potrzebne są do ułożenia kostki brukowej?

Do układania kostki brukowej na niewielkiej powierzchni wystarczą nam w zupełności podstawowe narzędzia, takie jak szpadel, grabie i taczka oraz ręczny ubijak do kostki brukowej. Nie obejdzie się również bez przyrządów pomiarowych, czyli poziomicy, miarki, palików i sznura.

Do większego terenu należy użyć profesjonalnego sprzętu. Bardzo pomocna będzie spycharko ładowarka, która usunie ziemię i w przypadku jej wywozu, załaduje na wywrotkę. W wypożyczalni trzeba będzie wynająć zagęszczarkę albo skorzystać z usług firm brukarskich, które mają taką maszynę i realizują kompleksowe układanie kostki.

Wytyczenie powierzchni, na której zostanie położona kostka brukowa

Mając przed domem nawet niewielki fragment, pomocny będzie projekt, na którym dokładnie narysujemy wszelkie wymiary. W przypadku dużej powierzchni kilkuset metrów należy skorzystać z pomocy doświadczonych przedsiębiorstw brukarskich, gdzie zostanie dokładnie wszystko wyliczone i poznamy szacowane koszty całego przedsięwzięcia.

Układając prostą ścieżkę czy podjazd, z pewnością poradzimy sobie samodzielnie. Natomiast przy skomplikowanych kształtach działki i wyznaczaniu łuków, zdecydowanie lepiej jest zlecić takie prace profesjonalistom.

Korytowanie i osadzanie krawężników przy kostce brukowej

Na powierzchni, gdzie ma być położona kostka brukowa, usuwa się warstwy gruntu około 15 do 20 cm. W przypadku budowy podjazdu dla samochodów osobowych czy ciężarowych, korytowanie musi być większe nawet o 15 cm.

Następnie wstawia się krawężniki, które zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki. Najczęściej mają wysokość około 20 cm i długość 50 cm. Szerokość korytowania musi być na tyle duża, aby zmieściły się tam krawężniki i został zachowany odpowiedni dostęp do gruntu.

Podbudowa z kruszywa i warstwa podkładowa

Na kolejnym etapie układanie kostki brukowej należy wykonać podbudowę ze stabilnego kruszywa. Wszystkie warstwy materiału o grubości około 15 centymetrów powinny być ubijane zagęszczarkę wibracyjną. Podczas tych czynności należy także podeprzeć krawężniki od strony gruntu, aby zabezpieczyć je przed przemieszczaniem w trakcie wibrowania podbudowy.

Na warstwie podbudowy potrzebujemy uzyskać poduszkę, czyli zapewniającą stabilizację warstwę, na której będzie ułożona kostka brukowa. Podsypkę tworzy się z piasku wymieszanego z cementem. Tak przygotowany materiał pod wpływem wilgotności podłoża czy opadów deszczu stwardnieje i będzie chronił ziarna piasku przed wypłukaniem przez wodę. Taka stabilizacja jest zawsze niezbędna na powierzchniach ze spadkiem.

Układanie kostki brukowej, zagęszczanie i posypka z piasku

Na koniec nie pozostaje nic innego jak ułożenie kostki brukowej. Po tej czynności wykonuje się zagęszczenie podłoża, aby spowodować jej równomierne osiadanie i idealnie równą powierzchnię. Ostatnim etapem jest rozsypanie piasku, który podczas zamiatania zaklinuje kostki między sobą.

Similar Posts