Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z dużym nakładem finansowym (często oszczędnościami życia lub wielkim zobowiązaniem w postaci kredytu) dlatego też wymaga wnikliwej weryfikacji szeregu kryteriów ze strony inwestora. Jedno z nich to wiarygodność dewelopera, która stanowi gwarancję bezpiecznej i udanej transakcji. W każdym przypadku trzeba więc sprawdzić sprzedawcę, który odpowiada za inwestycję, tak by ustrzec się w przyszłości przed problemami. W poniższym artykule podpowiadamy, jak sprawdzić wiarygodność dewelopera.
Doświadczenie i przebieg poprzednich inwestycji
Podstawą wiarygodności każdej firmy jest jej doświadczenie. W przypadku rynku nieruchomości nie jest inaczej. Doświadczenie równa się czas poświęcony danemu tematowi. W branży deweloperskiej staż wskazuje na umiejętność zarządzania projektami oraz rentowność.
Wiarygodny deweloper posiada transparentną historię, a więc dostępną do wglądu dla swoich potencjalnych klientów. Bez problemu dzieli się informacją o zrealizowanych inwestycjach. Te wybudowane w niedalekiej przeszłości dadzą nam pojęcie o stylu architektonicznym oferowanym obecnie przez dewelopera. Natomiast nieruchomości, które stoją już wiele lat będą dobrym odniesieniem do jakości i trwałości materiałów.
Warto więc sprawdzić, ile dany deweloper funkcjonuje na rynku. Jak przebiegały jego poprzednie inwestycje? Ile ich ma za sobą i czy były one oddane do użytku w terminie? Najlepiej będzie zobaczyć owe realizacje osobiście i podpytać mieszkańców o opinię. Im bogatsze doświadczenie w tym zakresie, tym większa szansa, że mamy do czynienia ze sprawdzonym deweloperem. Jeżeli na którymkolwiek z etapów poprzednich inwestycji miały miejsce kontrowersyjne sytuacje, informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w artykułach, na forach internetowych, w mediach społecznościowych czy portalach gromadzących opinie na temat poszczególnych firm.
Warto sprawdzić również status prawny dewelopera, kto jest właścicielem i jakie ma udziały, Krajowy Rejestr Długów, bazę Polskiego Związku Firm Deweloperskich, księgi wieczyste nieruchomości czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Misja i koncepcja
Zwróćmy uwagę na rzeczy, które nie dotyczą bezpośrednio samych budynków. Mowa na przykład o lokalizacji czy stopniu skomunikowania z istotnymi miejscami… Czy w przypadku poprzednich inwestycji widać określony, powtarzający się schemat i metodę w podjętych działaniach? Jeżeli tak – oznacza to, że deweloper działa według ustalonej przez siebie wizji i misji. Dowiedz się, czy owe koncepcje są przez niego komunikowane w narracji kierowanej do klientów.
Sposób komunikacji ze światem zewnętrznym
Przyjrzyjmy się PR-owi. Jak firma deweloperska merytorycznie prowadzi swoją komunikację w social mediach, na stronie internetowej czy blogu? Czy szeroko dzieli się swoją wiedzą i nie sprzedaje na każdym kroku swoich produktów? Czy dostarcza wiedzy potencjalnemu nabywcy? Taka firma z pewnością będzie podmiotem, którego możemy obdarzyć większym zaufaniem!
Inne czynniki wpływające na wybór dewelopera
Czym jeszcze możemy się kierować wybierając dewelopera? Dobry deweloper zagwarantuje profesjonalne wsparcie – i tak na przykład firma Modern Homes zapewnia doradztwo finansowe, dzięki któremu proces ubiegania się o kredyt przebiega dużo sprawniej. Tego rodzaju udogodnienia są dla klientów ważne i stanowią dowód, że firma traktuje ich poważnie.
Słowem podsumowania
Wybór dewelopera powinien być przemyślany. Warto uwzględnić opinie innych osób, w tym dotychczasowych klientów czy pracowników. Wiarygodność jest kluczowym czynnikiem, a dzięki nam wiesz, jak ją sprawdzić. Nie pozostaje więc nic innego jak znaleźć wymarzone mieszkanie – polecamy nową inwestycję w Oławie na osiedlu Nowy Otok Apartments.