Porady

Jak pozbyć się komarów? Sprawdź 11 prostych sposobów na natrętne owady

Jak pozbyć się komarów? Sprawdź 11 prostych sposobów na natrętne owady

Co, gdybyśmy jednym pstryknięciem palców usunęli z naszej planety wszystkie komary? Cóż, jak to mówią: marzenia nie bolą. Jednak zanim ludzkość wymyśli sposób na pozbycie się tych irytujących owadów na dobre, jesteśmy skazani na własną pomysłowość.

Na szczęście nie jest tak źle, bo istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się komarów z naszego życia. Może nie na dobre, ale przynajmniej nie będą uprzykrzały nam wypoczynku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co najskuteczniej chroni przed ukąszeniami.

1. Zmywaj z siebie pot

Na pewno obiło ci się o uszy, że ludzki pot przyciąga komary. To nie mit — owady rzeczywiście chętniej atakują ludzi spoconych. Dlaczego? Z powodu kwasu mlekowego, który jest częścią składową tej wydzieliny. Przyciąga je jak czerwona płachta byka.

Wykorzystaj to na swoją korzyść i w letnie dni regularnie zmywaj z siebie pot. Wystarczy szybki prysznic, by komary mniej się tobą interesowały.

2. Unikaj koloru czarnego

Dla fanów czerni mamy złą wiadomość: komary też lubią ten kolor. Dlatego gdy zakładasz czarne ubrania latem, częściej znajdziesz się na ich celowniku. Zatem oszczędź sobie kłopotu i wybieraj jaśniejsze barwy, gdy zrobi się cieplej.

Jednak uważaj, bo niektóre kolory (np. biały, żółty lub pomarańczowy) przyciągają uwagę innych owadów.

3. Używaj moskitiery

Tym razem rozwiązanie dla tych, którzy szukają spokoju w domu lub w ogrodowej altance. Jeśli marzy ci się odpoczynek na własnej posesji lub okna otwarte na oścież bez przykrości, którą są komary, zainwestuj w moskitierę.

Upewnij się tylko, że ma wystarczająco małe oczka, żeby żaden owad nie przecisnął się przez nie. W ten sposób zapewnisz sobie i bliskim ochronę nie tylko przed komarami. Jeśli zdecydujesz się na zakup moskitiery, polecamy rozważyć produkty z oferty Schellenberg.

4. Usuwaj źródła stojącej wody

Wilgoć zapewnia komarom idealne warunki do rozwoju, dlatego szukają miejsc, w których jest mokro. Najbardziej uwielbiają wodę stojącą, gdzie składają jaja. W grę wchodzą nie tylko stawy, oczka wodne i baseny, ale również popularne na posesjach beczki z wodą, wiadra czy puszki z deszczówką.

Zmniejsz populację komarów na twojej posesji i pozbądź się niepotrzebnych źródeł wody stojącej. Jeśli zaś masz oczko wodne lub basen, zakryj nieużywaną taflę wody lub zastosuj odpowiednie olejki eteryczne.

O tych ostatnich przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.

5. Hoduj odpowiednie rośliny

Komary nie znoszą pewnych zapachów. Również takich, które pochodzą z naturalnych źródeł, czyli np. niektórych kwiatów. Jeśli posadzisz je w ogródku, owady nie będą odwiedzały cię zbyt często.

Jakie rośliny najlepiej odstraszają komary? M.in.:

• lawendzie wąskolistnej,

• bazylii,

• rosiczce,

• kocimiętce,

• pelargonii,

• mircie,

• mięcie pieprzowej.

6. Korzystaj z preparatów na owady

Dostępne w sklepach preparaty przeciw komarom zawierają chemiczny środek o nazwie DEET. Jednak jego skuteczność zależy od stężenia — jeśli jest mniejsze niż 20%, preparat nie będzie zbyt efektywny. Dlatego zawsze sprawdzaj skład!

Niestety DEET wchłania się przez skórę, co może skutkować negatywnym wpływem na zdrowie. Najlepiej upewnij się u lekarza, czy nie masz przeciwwskazań do stosowania preparatu.

7. Zainwestuj w elektroniczne odstraszacze

Wedle zapewnień producentów, urządzenia te emitują fale ultradźwiękowe, które odstraszają komary. Z drugiej strony naukowcy mówią, że coś takiego nie jest możliwe. Mimo wszystko odstraszacze elektroniczne znalazły się na naszej liście, ponieważ wielu prywatnych użytkowników potwierdza ich skuteczność.

8. Zapalaj lampkę na komary

Wśród gadżetów, które zwalczają owady, lampka na komary na pewno zalicza się do bardziej efektownych. Jej budowa jest dość prosta — składa się ze stojaka, żarówki i metalowej siatki pod napięciem. Ta ostatnia stanowi śmiertelną pułapkę na komary, które lecą w stronę światła. Gdy dotkną siatki, prąd natychmiast je zabija.

Jednak bez obaw. Napięcie jest śmiertelne dla komarów, ale za słabe, by zrobiło krzywdę człowiekowi.

9. Wykorzystaj olejki eteryczne

O olejkach już wspominaliśmy. Działają podobnie jak rośliny, czyli wydzielają zapach nieznośny dla komarów. Jednak w przeciwieństwie do naturalnych odstraszaczy, olejki są o wiele skuteczniejsze. Poza tym na rynku znajdziesz ogromną ich ilość.

Przeciwko komarom pomogą m.in. olejki: paczuli, eukaliptusowy, cytrynowy, z trawy cytrynowej, goździkowy. Trochę słabsze, ale wciąż skuteczne są zapachy rozmarynu, cedru oraz mięty pieprzowej.

10. Zamontuj elektrofumigator

Czym jest elektrofumigator? To specjalne urządzenie elektryczne z płytką lub pojemnikiem z płynem. Kiedy włożysz je do kontaktu, stopniowo uwalnia substancję czynną, która odstrasza komary i inne szkodniki. Elektrofumigator działa przez całą dobę i wystarcza na długi czas, co czyni go bardzo wygodnym rozwiązaniem w walce z nieproszonymi owadzimi gośćmi.

11. Odpalaj kadzidełka indyjskie

Jeśli jesteś fanem kadzidełek indyjskich, wiedz, że również są skuteczne przeciwko komarom. Wybierz tylko odpowiedni rodzaj — na rynku znajdziesz specjalne kompozycje zapachowe przeciw komarom. W efekcie nie tylko zadbasz o klimat podczas pobytu na łonie natury, ale odstraszysz irytujące owady.

Similar Posts