Wysokiej jakości wiertła do metalu sprawdzą się w warsztacie profesjonalistów oraz majsterkowiczów. Należy jednak pamiętać o tym, aby dobierać je stosownie do potrzeb i planowanej pracy. Aktualnie na rynku znajdziemy wiertła do metalu, różniące się od siebie m.in. kształtem, sposobem wykonania, a także użytymi do produkcji materiałami. Dysproporcje są także widoczne między wymiarami i uchwytami.
Rodzaje i zastosowanie
Wiertła do metalu to narzędzia, które bardzo często są wykorzystywane podczas prac budowlanych, jednak ich dobór bywa niekiedy trudny. Każdy użytkownik staje wtedy przed dylematem czym przewiercić konkretny rodzaj metalu. Na polskim rynku bez problemu znajdziemy wiele różnych wierteł do metalu o różnorodnych parametrach – z różnego rodzaju stali i stopów, a także innych kątach wierzchołkowych i kątach skrętu rowków. Warto zaznaczyć, że każda z wyżej wymienionych cech odpowiada za konkretną funkcję narzędzia:
- rodzaj metalu, z którego zostało wyprodukowane wiertło, odpowiada za jego trwałość i jakość,
- zadaniem kąta wierzchołkowego jest odprowadzenie ciepła oraz prowadzenie wiertła. Musimy jednak pamiętać o tym, że mniejszy kąt wierzchołkowy jest charakterystyczny przede wszystkim dla dłuższych narzędzi. Te narzędzia bardzo dobrze radzą sobie natomiast z odprowadzaniem ciepła. Kąt wierzchołkowy zapewnia zaś o wiele sprawniejsze prowadzenie wiertła,
- kąty skrętu rowków są odpowiedzialne za odprowadzenie urobku.
Niezwykle ważne jest to, aby w trakcie wiercenia w metalu zawsze stosować chłodzenie. Niestety nie jest to możliwe w każdej sytuacji, dlatego wielu producentów stara się konstruować takie narzędzia, które dzięki możliwości szybkiego odprowadzania ciepła (a także wiórów) osiągają optymalne rezultaty.
Wiertła uniwersalne
Te modele idealnie sprawdzą się do wiercenia w metalu, drewnie oraz tworzywach sztucznych. Najczęściej są one produkowane ze stali. Bez problemu możemy wykorzystywać je w pracach domowych.
Wiertła HSS
Wiertła HSS są wykonane ze stali szybkoschnącej, wykorzystamy je nie tylko do wiercenia otworów w metalu, lecz także w drewnie czy tworzywach sztucznych. Modele tego typu są cenione za wysoką precyzję oraz prostolinijność wierceń. Możemy więc bez problemu wykorzystać je do profesjonalnego użytkowania.
Wiertła tytanowe
Modele tytanowe wyróżniają się niezwykle wysoką twardością oraz wytrzymałością. Umożliwiają nam wiercenie otworów nawet w najtwardszych metalach, oczywiście z zachowaniem odpowiedniej precyzji. Są twardsze niż ich kobaltowe odpowiedniki i odporne na ścieralność.
Wiertła stożkowe
Wiertła stożkowe do metalu od Zamu są wykorzystywane do precyzyjnego wiercenia we wszystkich rodzajach blach czy tworzywach sztucznych i stali szlachetnej. Ograniczeniem jest wyłącznie grubość tworzywa, która wynosi 4mm. Wiertła stożkowe do metalu są stosowane np. w przemyśle motoryzacyjnym. W sklepach zajmujących się dystrybucją tego typu sprzętów znajdziemy m.in. wiertła stożkowe z powłoką tytanową. Ta powłoka zapewni narzędziom wytrzymałość i długą żywotność. Warto dodać, że główną zaletą tego typu modeli jest ich bardzo wysoka dokładność oraz szybkość wiercenia.
Wiertła kobaltowe
Modele kobaltowe są wykorzystywane do wiercenia w miękkich oraz twardych metalach. Wiertła tego typu charakteryzują się o wiele większą twardością niż ich standardowe odpowiedniki ze stali. Powłoka kobaltu powoduje utwardzenie ostrza, dzięki temu o wiele łatwiej wywiercić coś w twardym materiale.
Wiertła to podłużne narzędzia służące wykonywaniu otworów przy wykorzystaniu wiertarki lub innego rodzaju obrabiarki z napędem obrotowym. Z pewnością przydadzą się w domu każdego majsterkowicza, który od czasu do czasu lubi spędzić trochę czasu przy drobnych pracach domowych.