Hala stalowe to coś, co charakteryzuje budownictwo przemysłowe, tym samym jest wręcz ikoną budowli stalowych. Świetne właściwości oraz spore rozpiętości konstrukcyjne sprawiają, że nawet bez wykorzystywania dodatkowych podpór, hale stalowe wręcz zdominowały rynek w swoim oddziale.
Definicja hali stalowej jest dość prosta. Jest to budowla parterowa, bez przegród w obydwu kierunkach, wielo lub jedno nawowa. Dzięki pokryciu dachowemu oraz ścianom zewnętrznym uzyskujemy powierzchnię przeznaczoną do użytku, oraz zabezpieczenie, które działa przeciw oddziaływanie, środowiska. Zapewniają one także całej konstrukcji sztywność.
Cele, do jakich będzie wykorzystywana hala, wpływają na jej geometrię. Jeśli mówimy o wymiarach geometrycznych hali, to musimy wziąć pod uwagę długość, wysokość oraz rozpiętość. Głównym materiałem konstrukcyjnym odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń jest stal. Wybranie odpowiedniej stali jest zależne od przeznaczenia hali oraz obciążeń, jakie będą działać na poszczególne elementy. Podczas decydowanie się na stalową halę musimy zwrócić uwagę na zastosowanie użytkowe, rozplanowanie potencjalnej eksploatacji oraz zastanowienie się nad tym, czy w hali będą pracowały maszyny, lub koniecznością będzie montaż suwnicy. Nasze plany oraz przemyślenia powinniśmy przedstawić konstruktorowi, projektantowi czy architektowi, który jest odpowiedzialny za proces powstawania naszego budynku. Warto także pomyśleć o ewentualnej modernizacji czy rozbudowy hali w przyszłości.
Przeznaczenie oraz podział
Hale stalowe możemy pogrupować ze względu na konstrukcję elementów, nie zapominając o konstrukcji nośnej, przeznaczenie, ilość naw czy sposób wykorzystywania (z wykorzystaniem transportu lub bez). Poza wspomnianymi opcjami podziału stalowych hal można wspomnieć o kilku innych aspektach, jednak my skupimy się jedynie na tych, które zostały przedstawione. Hale stalowe, dokładnie tak samo, jak pozostałe obiekty budowane w przemyśle przemysłowym, są tworzone, aby były wykorzystywane w danym celu. Takim przeznaczeniem może być przeznaczenie na użytek publiczny czy jako hale sportowe, wystawowe czy widowiskowe. Możemy także wyodrębnić hale obsługowe oraz handlowo obsługowe, a także zajezdnie czy warsztaty, do których taka konstrukcja pasuje idealnie.
Wymienione sposoby eksploatacji oraz rodzaje są tak naprawdę poboczne, gdyż głównym zastosowaniem takich hal jest sekto budownictwa przemysłowego. Do takich budowli możemy zaliczyć hale, które można podzielić na wysokie oraz niskie miejsca na towary. Poprzez wymienione rodzaje konstrukcji możemy potwierdzić, że takie hale mają niezwykle wiele zastosowań. Możemy je także podzielić na jednonawowe, te popularniejsze oraz wielonawowe.
W większości przypadków hale są tworzone z dwuteowników, a dachy są wykonywane z wiązar kratowych, jeśli stosowanym dachem jest dach płaski, to możemy także spotkać płatwie kratowe. Kolejnym podziałem hal, jest na te z transportem oraz bez. Od naszej decyzji będzie zależny koszt postawienia hali. Hala z transportem to budynek, w którym znajdziemy suwnicę, która będzie odpowiedzialna za transport danego towaru. Musimy także podjąć decyzję na temat ocieplenia.
Budowa hali to poważne przedsięwzięcie, dlatego za jego wykonaniem powinna stać rzetelna, profesjonalna firma. Jeśli planujemy taki proces, warto skorzystać z usług firmy MCM Project (https://www.mcmproject.com.pl/hale). Jest świetna, kompetentna korporacja, która z pewnością dokładnie wykona swoją pracę i nas nie zawiedzie.