Rozbudowa sieci przesyłowych na obszarze zabudowanym stawia przed inwestorami wiele problemów.
Najpoważniejsze generuje konieczność poprowadzenia rur osłonowych pod ciągami komunikacyjnymi, ciekami wodnymi i terenami zielonymi. W wielu miejscach wciąż możemy z powodzeniem zastosować metodę odkrywkową, oczywiście jeżeli koszt przywrócenia stanu sprzed budowy nie będzie zbyt duży, jak np. w przypadku trawnika pod blokiem. Jednak w przypadku inwestycji wymagających poprowadzenia sieci pod drogami przelotowymi lub torami kolejowymi, jedynym wyjściem jest nowoczesna technologia. Do wyboru mamy przewierty sterowane lub przeciski pneumatyczne.
Tempo i precyzja
Jeżeli przykładowo mamy doprowadzić przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego znajdującego się za autostradą, nie mamy co liczyć na zgodę na zatrzymanie ruchu. Nowoczesna technologia przewiertów nie wymaga ubiegania się o takie decyzje, a jej stosowanie odciąży inwestora i pozwoli uniknąć reperowania zniszczonej nawierzchni. Szybkie tempo pracy połączone z wyjątkową precyzją gwarantują wysoką jakość wykonania. Przewierty sterowane, bądź przeciski najlepiej powierzyć sprawdzonej firmie, takiej jak np. Szymbud z Kielc. Dzięki specjalistycznej wiedzy i posiadaniu kosztownego, nowoczesnego sprzętu, możemy być pewni, że nasz przewiert zostanie wykonany skutecznie i profesjonalnie. Podczas wykonywania przewiertu można regulować głębokość prac, a także kąt nachylenia głowicy. Dzięki temu nie ma mowy o pomyłce.
Omijanie przeszkód bez kolizji
Pierwsze eksperymenty z przewiertami miały miejsce w latach 60. w USA. Jednak dopiero możliwość sterowania wiertnicą wywołała prawdziwą rewolucję technologiczną w metodzie wykopów. Szacuje się, że obecnie połowa realizacji sieci przesyłowych w Europie jest wykonywana techniką przewiertów. Przewierty sterowane można wykonywać na różnych dystansach, od kilku do kilkudziesięciu metrów. Dzięki opcji sterowania głowicą, której ruchy są monitorowane i kontrolowane przy użyciu monitora, możemy kierować sieci przesyłowe pod różnymi kątami i omijać wszelkie przeszkody, również te podziemne. Proces wykonywania przewiertu składa się z trzech etapów. Najpierw wykonuje się wiercenie pilotowe, które ustala trajektorię przewiertu. Następnie dochodzi do właściwego rozwiercenia z użyciem wiertnicy wyposażonej w żerdzie i płetwy. Za nią specjalne urządzenie podaje do otworu gotowy rurociąg. Technologia zapobiega „skręceniu” rur. Stały nadzór nad przebiegiem wiercenia gwarantuje właściwą realizację prac. Przewierty sterowane to oszczędność czasu i pieniędzy i znakomicie sprawdzi się zarówno przy dużych, jak i tych mniejszych realizacjach.
Przeciski pneumatyczne
W przypadku mniejszych dystansów, nie wymagających wiercenia horyzontalnego można wykorzystać technologię, w której opracowaniu zasłużyli się Polacy. W naszym kraju od kilkudziesięciu lat wykonuje się przeciski pneumatyczne, z użyciem tzw. „kreta” lub poprzez wbijanie rur. Przy tej technice wykonuje się tzw. przepust. Grunt jest „rozpychany” przez specjalistyczną maszynę. Różnica między przewiertami sterowanymi a przeciskami o średnicach do fi 250mm (rurami PE) to brak konieczności usuwania urobku.