Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Jej urządzenie nie jest łatwe, gdyż trzeba ją dopasować do potrzeb wszystkich użytkowników. W przypadku rodziny wielodzietnej, która według przepisów uważana jest za przynajmniej trójkę dzieci i dwójkę dorosłych jest to niewątpliwie trudniejsze. Dlatego dziś zastanowimy się w jaki sposób zaaranżować łazienkę dla takiej rodziny.
Po pierwsze: odpowiednio duża wyspa umywalkowa
Trzeba zacząć od tego, że w każdej łazience najwięcej czasu spędza się przy wyspie umywalkowej bądź umywalce, dlatego temu elementowi należy poświęcić najwięcej uwagi. Zatem najlepiej wybrać to pierwsze rozwiązanie, dzięki temu z łazienki rano, kiedy wszyscy zbierają się do szkoły i pracy, będzie mogło korzystać więcej osób naraz. Trzeba tu zaznaczyć, że wyspa umywalkowa wcale nie musi być przeznaczona jedynie na dwie umywalki, gdyż w ciągu może się ich znaleźć nawet trzy czy cztery. Tylko kto dysponuje tak dużą przestrzenią? Udogodnieniem będzie już wyspa z dwoma umywalkami. Oczywiście obecność akcesoriów będzie tutaj niezbędna.
Po drugie: dozownik mydła zamontowany na wygodnym poziomie
Jak wiadomo w rodzinie wielodzietnej różnica wielu pomiędzy dziećmi może być spora, a każde chce się jak najszybciej nauczyć samodzielności. Dlatego też istotne znaczenie ma nie za duża wysokość montażu umywalki. Jednak nie może ona również znajdować się zbyt nisko. 80 cm może być optymalną wysokością. Dzięki temu nawet kilkuletnie dzieci z niej skorzystają. Warto jednak mieć do dyspozycji, niewielki stabilny stołek, na którym mniejsze dzieci będą mogły stać, myjąc ręce. Na podobnej wysokości do umywalki należy zamontować dozownik mydła w płynie. Najlepiej sprawdzi się bezdotykowy. Dobrym wyborem będzie również łokciowy montowany na ścianie. Dozownik do mydła w płynie nie powinien być stawiany na rancie umywalki czy blacie wyspy umywalkowej, gdyż to zmniejsza ergonomię.
Po drugie: dostęp do suszarki do rąk lub pojemnika na ręczniki papierowe
Kiedy już ręce zostaną dokładnie wymyte należy je osuszyć. Ręczniki tradycyjne nie są polecane w strefie umywalkowej, gdyż gromadzi się na nich sporo bakterii. Znacznie lepiej sprawdzi się suszarka do rąk, zwłaszcza model kieszeniowy. Jest łatwa w obsłudze, gdyż wystarczy wsunąć do niej ręce, zatem poradzi sobie każde dziecko. Alternatywą będzie pojemnik na ręczniki papierowe, najlepiej z podajnikiem, gdyż wtedy zmniejsza się marnotrawstwo zmoczonego papieru.
Po czwarte: odpowiednie rozmieszczenie ceramiki łazienkowej i systemy zwiększające bezpieczeństwo
W łazience dla rodziny wielodzietnej niewątpliwie powinien stanąć prysznic. Jeśli jest możliwość oddzielenia go ścianką działową, to jest to bardzo dobry pomysł, dzięki temu jedna osoba może brać prysznic podczas gdy inna korzysta ze strefy umywalkowej, a intymność jest zachowana. Wanna jest mniej praktycznym elementem w takiej łazience, chyba że zastosuje się model z panelem i deszczownicą, który będzie mógł również pełnić funkcję prysznica. Jeśli jest wystarczająco miejsca, a w rodzinie jest więcej mężczyzn, to warto zamontować zarówno pisuar, jak i toaletę. Warto także pamiętać o stosowaniu mat antypoślizgowych przed brodzikiem prysznicowym i umywalką, dzięki temu zwiększa się znacząco bezpieczeństwo.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Niewątpliwie oszczędność jest także bardzo ważna, dlatego w łazience dla rodziny wielodzietnej powinna znaleźć się toaleta z dzieloną spłuczką. Ponadto armatura powinna być wyposażona w strumień napowietrzony, dzięki temu podczas mycia rąk zmniejsza się zużycie wody nawet o 50%. Stosowanie systemów automatycznych na podczerwień to dodatkowa oszczędność. Aby chronić dzieci należy również wybierać armaturę z ogranicznikiem wypływu ciepłej wody, co zapobiega poparzeniom. W łazience musi się znaleźć miejsce na dość duży wieszak. Na nim zawisną ręczniki kąpielowe. Warto wybierać modele z inicjałami, czy nawet imionami, gdyż uniknie się ich mieszania w dużej rodzinie.
Wyposażenie łazienki dla rodziny wielodzietnej to duże wyzwanie. Jednak kierując się zasadami ergonomii, a także wybierając urządzenia energooszczędne i oszczędzające wodę z pewnością się mu podoła.