Porady

Farba strukturalna to dobry wybór dla wymagających

Coraz więcej osób chcąc zaoszczędzić, decyduje się na wykonanie remontu samodzielnie. Szczególnie problematyczne wydaje się malowanie ścian, szczególnie gdy nie macie doświadczenia. Na szczęście kupując dobrą farbę, można szybko i łatwo pomalować nawet nierówne ściany. Na uwagę zasługuje farba strukturalna. Warto dowiedzieć się na jej temat więcej.

Farba strukturalna – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od tego, czym są farby strukturalne. Otóż musicie wiedzieć, że łączą one cechy emulsji z tynkiem. Już sama konsystencja jest naprawdę ciekawa. Farby strukturalne wyróżniają się tym, iż przypominają tynki dekoracyjne. W ich składzie znajdziemy różnego rodzaju wypełniacze oraz uziarnienia, co pozwala na uzyskanie tak ciekawej faktury. Farby strukturalne zabezpieczają ścianę. Chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i nawet po latach prezentują się naprawdę dobrze. Farby strukturalne ukrywają nierówności ścian, ale też pozwalają zakryć pęknięcia czy nierówny tynk. Są tak dekoracyjne, iż nie ma konieczności ozdabiania ich dodatkowymi dekorami. Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie ściany malowane farbą strukturalną są też zabezpieczone przed rozwojem pleśni czy grzybów. 

Rodzaje farb strukturalnych 

Warto wiedzieć, że cena farb strukturalnych jest wyższa niż standardowych farb, ale z drugiej strony możecie uzyskać naprawdę spektakularny efekt i to samodzielnie, gdyż nakładanie farby wcale nie jest skomplikowane. Wyróżniamy kilka rodzajów farb strukturalnych. Można zdecydować się na takie wykonane na bazie farb lateksowych. Alternatywą dla nich są farby strukturalne akrylowe. Na uwagę zasługują też farby strukturalne winylowo-lateksowe. Każdą z nich cechuje naprawdę dobra jakość oraz wytrzymałość. Trzeba jeszcze wiedzieć, że takie farby można wykorzystać nawet do pomalowania kuchni czy łazienki, a więc pomieszczeń o wysokiej wilgotności. 

Jak malować ściany i sufity farbą strukturalną?

Malowanie ścian czy sufitów farbą strukturalną zasadniczo jest bardzo łatwe i nie powinno nastręczać problemów. Oczywiście należy oczyścić farbę z kurzu czy też większych zabrudzeń. Następnie odtłuścić powierzchnię. Do tego celu sprawdzi się woda oraz mydło malarskie. Gdy ściana wyschnie, nakładamy na nią preparat gruntujący i malujemy farbą strukturalną. Możemy ją nakładać zarówno przy użyciu pędzli, jak i wałków. Nie trzeba przy tym obawiać się, że wyjdzie nierówno i nie uzyska się odpowiedniego efektu.          

Similar Posts