Porady

Domy na zgłoszenie a działka rolna. Dom bez pozwolenia na budowę do 35m2?

Domy na zgłoszenie a działka rolna. Dom bez pozwolenia na budowę do 35m2?

Czy działkę blisko natury łatwo jest znaleźć w mieście? Nie. Nawet jeśli Ci się to uda, są to grunty dość drogie. Inwestorzy, którzy planują budowę domu bez pozwolenia, zwykle poszukują tańszych alternatyw. Działka rolna wydaje się więc rozwiązaniem idealnym.

Nie jest to zły pomysł, o ile podejdziesz do niego świadomie. Domek na zgłoszenie postawisz na działce budowlanej bez problemu. Ziemia rolna jest jednak osobnym zagadnieniem, któremu trzeba przyjrzeć się bliżej.

Jak wybrać projekt pod budowę domu na zgłoszenie?

Przede wszystkim wszystko musi się zgadzać z literą prawa. Bez pozwolenia można stawiać obiekty przeznaczone do rekreacji indywidualnej. Muszą one być parterowe i wolnostojące. Powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć przy tym 35m2. A jak to w prawie bywa, z tych definicji płyną wyraźne konsekwencje.

Domek rekreacyjny nie jest jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Nie można się w nim zameldować. Można go jednak ogrzać i ochronić przed wpływem warunków zewnętrznych. 

Jeśli chcesz wykorzystywać dom na zgłoszenie o dowolnej porze roku i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, wybierz projekt spośród domów stawianych w technologii szkieletowej. Wystarczy je ocieplić wełną mineralną i wstawić do nich piecyk typu koza. Inną opcją jest ogrzewanie elektryczne lub nawet miejskie, jeśli na działce są odpowiednie media.

Czy domek letniskowy o powierzchni zabudowy do 35m2 jest mały?

Mogłoby się zdawać, że mowa tu o naprawdę niewielkich budynkach. Tymczasem okazuje się, że w kwestii powierzchni prawo budowlane jest dla budynków parterowych dość łaskawe. Poddasze użytkowe byłoby osobną kondygnacją. Ten sposób zwiększenia metrażu nie wchodzi więc w grę.

Zamiast tego można wybudować antresolę. Ty zdecydujesz, czy urządzisz na niej sypialnię, gabinet czy bibliotekę. Liczy się to, że w ten sposób możesz zagospodarować niemal dwukrotnie większą przestrzeń. A to zdecydowanie wpływa na poczucie swobody w takim wnętrzu.

Jaka działka nada się pod dom na zgłoszenie budowy?

Twoja działka musi mieć powierzchnię co najmniej 500 m2, by można było postawić na niej dom na zgłoszenie. Na każde kolejne 500 m2 można postawić dodatkowy domek bez pozwolenia. Samo to nie jest jednak wystarczającym warunkiem. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę MPZP. Gdy na danym terenie go nie ma, trzeba będzie uzyskać w starostwie powiatowym decyzję o warunkach zabudowy.

Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową, można spróbować zgłoszenia budowy. Urząd nie zgłosi uwag w przeciągu 21 dni? Zaczynasz budowę. Może się jednak okazać, że domek letniskowy nie przeszedł weryfikacji urzędowej. Z tego względu warto inwestować jedynie w grunty rolne klasy III lub niższej, by wyłączenie ich z produkcji rolnej było w takim przypadku łatwiejsze.

Czy możesz kupić działkę rolną, jeśli nie jesteś rolnikiem?

Tak, możesz. Jednak dotyczy to tylko gruntów rolnych, których wielkość nie przekracza 30 arów. Na działce o wielkości 3000 m2 możesz  wybudować nawet 6 domków bez pozwolenia. Nie jest to więc ograniczenie, które może powstrzymać Cię przed realizacją Twoich celów.

Zdecydowanie więcej uwagi warto poświęcić dostępnym mediom. Działki rolne są często nieuzbrojone. Bliskość linii energetycznych czy wodociągowych nie oznacza od razu, że doprowadzenie wody lub prądu będzie proste. Warto skontaktować się z dostawcą mediów na danym terenie i u niego zasięgnąć informacji o kosztach, jakie Cię czekają. 

Budując dom na zgłoszenie, możesz również zainwestować we własną studnię, panele fotowoltaiczne czy pompę ciepła. Takie decyzje lepiej jednak podejmować przed zakupem działki.

Prawo budowlane a całoroczny dom bez pozwolenia na budowę.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, samo zgłoszenie budowy nie sprawi Ci żadnych problemów. W praktyce cała procedura ogranicza się do kilku prostych kroków. Pobierasz z sieci mapę zasadniczą i zaznaczasz na niej obrys budynku. Musisz przy tym zadbać o przepisowe odległości od granic działki. Ściany bez okien i drzwi muszą być od niej oddalone o co najmniej 3 metry. Ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi oddal od granicy o minimum 4 metry.

Sporządzony w ten sposób szkic usytuowania dołączasz do rysunków i opisu technicznego budynku, wypełnionego wniosku zgłoszeniowego i oświadczenia o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Twoja budowa może rozpocząć się już trzy tygodnie później, po uzyskaniu milczącej zgody urzędowej.

Poszukujesz projektu domu na zgłoszenie, który naprawdę Cię zachwyci? A może potrzeba Ci fachowej porady? Zajrzyj na stronę Hyta.pl i skontaktuj się z nami. Może się okazać, że od realizacji Twoich planów dzieli Cię znacznie mniej, niż Ci się zdaje.

Similar Posts