Porady

3 różnice między zwykłymi a oksydowanymi śrubami

3 różnice między zwykłymi a oksydowanymi śrubami

Śruby najczęściej wykonywane są ze stali, która jest niestety narażona na korozję i z czasem może tracić estetyczny wygląd. Aby tego uniknąć, zamiast zwykłych śrub możemy sięgnąć po śruby oksydowane, czyli poddane specjalnym procesom chemicznym, nadającym im określone właściwości. Czy różnią się one od standardowych śrub stalowych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

1. Ochrona przed korozją

Oksydowanie polega na pokryciu powierzchni stali cienką warstwą tlenków metali, która tworzy tzw. powłokę konwersyjną, czyli taką, w której skład wchodzą związki chemiczne ochranianego metalu. Dzięki naniesionej w ten sposób powłoce, między metalem a otoczeniem nie zachodzą żadne reakcje chemiczne, m.in. korozja. Śruby oksydowane są zatem znacznie bardziej odporne na wilgoć i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z tego powodu często wykorzystuje się je w autach oraz konstrukcjach i urządzeniach stojących na wolnym powietrzu. Zastosowanie takich śrub sprawia bowiem, że korzystanie z takich obiektów jest znacznie bezpieczniejsze.

2. Piękna ciemna barwa

Śruby oksydowane, których szeroki wybór znajdziemy m.in. w ofercie dystrybutora wyrobów śrubowych Mix-Met, charakteryzują się także bardzo intensywną, czarną barwą. Możliwe jest także uzyskanie innych odcieni, np. bordowego i szarego, a efekt końcowy zależy w dużej mierze od temperatury, w jakiej stal była oksydowana, a także od użytych odczynników chemicznych. Możliwość uzyskania pięknej, ciemnej barwy sprawia, że takie śruby bardzo często wykorzystywane w rusznikarstwie, a oksydowaniu poddaje się także inne części broni, np. ostrze noża. Estetycznie prezentujący się kolor można uzyskać bez konieczności lakierowania lub malowania śrub, co przekłada się na wymierną oszczędność czasu i pieniędzy. To kolejny przewaga, jaką śruby oksydowane mają nad zwykłymi.

3. Trwałość i estetyka

Poddanie elementów stalowych procesowi oksydowania przynosi również długoterminowe korzyści. Śruby oksydowane znacznie dłużej utrzymają intensywny kolor niż polakierowane zwykłe śruby. Są także znacznie bardziej wytrzymałe i nie niszczą się nawet przez długie lata. Co więcej, oksydacja nie ma niemalże żadnego wpływu na wagę elementu. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo precyzyjnych konstrukcji, w których każdy parametr ma kolosalne znaczenie. Gdy zatem mamy wybór, śruby zwykłe lub oksydowane, zdecydowanie warto postawić na te drugie.

Similar Posts