Porady

Dlaczego warto zadbać o prawidłową wentylację w domu?

Dlaczego warto zadbać o prawidłową wentylację w domu?

Zadaniem wentylacji jest usuwanie z wnętrza domu zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym, z zewnątrz. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wentylacja jest istotna również ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza w budynkach wyposażonych w instalacje gazowe. Dowiedz się, jak zadbać o prawidłową wentylację w domu!

Wentylacja w domu jednorodzinnym: przepisy prawne

Obecność wentylacji, a także jej parametry określają przepisy prawne, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać. Norma PN-83/B-03430 dokładnie określa, jakie warunki powinna spełniać określona wentylacja.

Podstawowym założeniem prawnym jest usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń gospodarczych, toalety i kuchni. W pozostałych pomieszczeniach doprowadza się świeże powietrze. Konieczne jest zapewnienie swobodnego przepływu między pomieszczeniami.

Nie tylko przepisy prawne, ale również świadomość ludzi sprawia, że do dobrej wentylacji zaczyna się przywiązywać odpowiednio dużą wagę. Coraz częściej w domach jednorodzinnych montuje się tzw. klapy dymowe, które stanowią niezastąpioną pomoc podczas pożaru, naturalnie odprowadzając dym i trujące powietrze, które wędruje do góry. Taka dodatkowa wentylacja sprawdzi się zwłaszcza w domu drewnianym.

Dobra wentylacja w domu bez komina

Nie w każdym budynku znajduje się komin wentylacyjny, który zastępowany jest przez otwory w ścianach. To rozwiązanie zdecydowanie nie spełnia swojej funkcji. W takim budynku szybko osadza się wilgoć, tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. To bardzo niekorzystne warunki dla domowników.

Wentylacja w domu bez komina wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Fachowcy radzą montaż wentylacji mechanicznej. W tym wypadku nie dochodzi do wymiany powietrza w sposób naturalny (jak przy wentylacji grawitacyjnej), ale kontrolowany mechanicznie. Dostępne są różne rodzaje wentylacji mechanicznej, którą dobiera się indywidualnie.

Efekty nieprawidłowej wentylacji

Nieprawidłowo wykonana wentylacja nie działa, co wiąże się z wieloma zagrożeniami i negatywnymi następstwami.

  • Nieprawidłowa wentylacja doprowadza do rozwoju pleśni i grzybów, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie domowników. Dodatkowo niszczą ściany i przedmioty w domu, a także przyczyniają się do niszczenia budynku.

  • Do zatruć tlenkiem węgla dochodzi właśnie w wyniku źle wykonanej, wadliwej wentylacji. Zimą, kiedy nie otwieramy okien, jesteśmy szczególnie narażeni na zagrożenia wynikające z nieprawidłowej wymiany powietrza w domu.

  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje złe samopoczucie, zmęczenie, przewlekłe bóle głowy i przyczynia się do rozwoju i nasilenia alergii.

Bez względu na rodzaj budynku, jego rozmiary i przeznaczenie: wentylacja jest koniecznością. Należy dodać, że prawidłowo wykonana, dobra wentylacja jest koniecznością. To element, o którym należy myśleć już podczas wybierania projektu domu, a często już na tym etapie pomija się kwestię wentylacji budynku. Oszczędźcie sobie ryzyka i zadbajcie o swoje dobro oraz trwałość budynku.

Similar Posts