Porady

Jaki nawóz będzie najlepszy do Twojego ogrodu? Praktyczne porady

Jaki nawóz będzie najlepszy do Twojego ogrodu? Praktyczne porady

Jest wiele powodów, dla których zdecydowanie warto wykorzystywać nawozy w efektywnej hodowli roślin. W ten sposób można im dostarczyć wszystkie potrzebne składniki odżywcze, dzięki którym rośliny będą silniejsze, bujniejsze i mniej zasiedlane przez szkodniki. Dodatkowo nawożone rośliny lepiej radzą sobie z mrozem i mniej chorują. Jednak na rynku jest naprawdę wiele, różnorodnych rodzajów nawozów. Jak więc wybrać taki nawóz, który będzie najodpowiedniejszy dla twoich roślin?

1. Jak powinno się nawozić rośliny prawidłowo?

2. Nawozy mineralne – kiedy powinno się je stosować?

3. Nawozy naturalne a mineralne – które mają więcej składników odżywczych i są lepsze?

4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozów mineralnych?

5. Gdzie znaleźć nawozy do swojego ogrodu?

Jak powinno się nawozić rośliny prawidłowo?

Jeżeli chcesz w odpowiedni sposób dostarczyć roślinom w swoim ogrodzie niezbędne składniki odżywcze to musisz wiedzieć w jaki sposób je nawozić. Tyczy się to szczególnie nawożenia nawozami mineralnymi. Takie nawozy świetnie sprawdzą się do nawożenia roślin ozdobnych rosnących w twoim ogrodzie. Świetnie poprawiają strukturę gleby – trzeba jednak odpowiednio je stosować. Najlepiej, aby nawożenie odbywało się w taki sposób, jak jest podane na opakowaniu nawozu bądź na ulotce, która może być do niego dołączona. Wtedy będziesz mieć pewność, że faktycznie dobrze nawozisz swoje rośliny. 

Nawozy mineralne – kiedy powinno się je stosować?

Kiedy powinno stosować się nawozy? Wszystko zależy od tego, jaki nawóz chcesz zastosować. Jesienią bądź wiosną możesz podsypać kompost (jeden raz wystarczy, nie muszą być to obie pory roku). Wiosna to także dobry czas na nawozy mineralne w granulkach. Z kolei latem można korzystać z innej opcji nawozów mineralnych – takich w płynie. Warto jednak pamiętać, aby nawożenie odbywało się najpóźniej w połowie lipca – aby ta porcja nawozu mogła faktycznie zadziałać przed jesienią.

Nawozy naturalne a mineralne – które mają więcej składników odżywczych i są lepsze?

Jest wiele różnych nawozów mineralnych – uniwersalne, specjalistyczne, dolistne czy wolnodziałające. Wszystko więc zależy od tego, jaki nawóz postanowisz zastosować. Oczywiście nawozy organiczne mają naprawdę wiele zalet, ale mają również i wady. Warto chociażby wspomnieć o tym, że mogą nieprzyjemnie pachnąć i ten zapach może się rozchodzić po okolicy i przez długi czas utrzymywać w powietrzu. Dlatego też wiele osób wybiera właśnie nawozy mineralne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozów mineralnych?

Jeżeli chcesz kupić nawóz mineralny, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na to, jaki to jest rodzaj. Czy jest to nawóz uniwersalny, który można zastosować do wszystkich rodzajów roślin. A może jest to nawóz specjalistyczny, który został skomponowany tak, aby pasował do konkretnego rodzaju roślin? Nawozy wolnodziałające mają to do siebie, że wnikają w glebę przez kilka miesięcy. Z kolei nawozy dolistne stosuje się, tak jak wskazuje nazwa, nie do gleby, a na liście rośliny. 

Gdzie znaleźć nawozy do swojego ogrodu?

Jeżeli chcesz znaleźć dobry nawóz, który będziesz w stanie używać w swoim ogrodzie przez większą część roku, to warto w tym celu pojechać albo do sklepu ogrodniczego, albo do szkółki drzew, albo wejść do internetu. W takich miejscach, jak Allemen znajdziesz najróżniejsze rodzaje nawozów. Nie tylko granulaty, ale również i te płynne. Warto więc sprawdzić, jaka chemia ogrodowa znajduje się w tym miejscu i wybrać coś dla siebie. Twój ogród na pewno ci za to podziękuje. 

Similar Posts