Wykonywanie prac budowlanych wcale nie musi wiązać się z koniecznością zakupu drogiego sprzętu. Zamiast zaopatrywać się we własne maszyny, a potem jeszcze ponosić koszt ich utrzymania, można zdecydować się na wynajem sprzętu oferowanego przez jedną z wielu wypożyczalni. Pojawia się jednak pytanie, czy takie rozwiązanie się opłaca.
Czy wypożyczalnia sprzętu budowlanego to oszczędność?
Dużą zaletą skorzystania z usług wypożyczalni jest możliwość otrzymania dostępu do niezbędnych narzędzi praktycznie natychmiast, a tym samym szybkie przystąpienie do wykonywania prac budowlanych. Co więcej, wcale nie trzeba dysponować dużym wkładem własnym, by móc skorzystać z maszyn i narzędzi, jakie oferuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Opłaty zazwyczaj naliczane są za każdą dobę użytkowania. Warto przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie będzie opłacalne pod względem finansowym tylko w przypadku krótkotrwałych prac czy jednorazowych przedsięwzięć. Najbardziej korzystne jest oczywiście wypożyczenie maszyn, które mają dużą wartość, a tym samym ich zakup wiązałby się z dużym wydatkiem. Korzystając z usług wypożyczani można mieć natomiast pewność, że otrzyma się sprzęt wysokiej jakości, a przy okazji uniknie się kosztów związanych z konserwacją czy przechowywaniem sprzętu.
Ile kosztuje wynajem sprzętu budowlanego?
Stawki za wypożyczenie sprzętu będą zróżnicowane nie tylko ze względu na konkretną wypożyczalnię czy też rodzaj maszyny, którą się wynajmuje, ale także ze względu na obszar, w jakim znajduje się wypożyczalnia. W przypadku maszyn budowlanych takich jak betoniarka ceny za dobę mogą wynosić od 44 do nawet 55 złotych, młoty pneumatyczne można natomiast wynająć po stawce od 72 do 81 złotych. W przypadku większych maszyn takich jak koparki gąsienicowe, rozbieżności w stawkach są jeszcze bardziej widoczne – ceny mogą wahać się od 417 do aż 473 złotych za dobę. Biorąc jednak pod uwagę, że zakup tego rodzaju sprzętu to wydatek przekraczający 100 tysięcy złotych, wynajem okazuje się o wiele bardziej korzystny.