Porady

Jakich kluczy używa się do śrub z łbem z otworem w kształcie sześciokąta?

Jakich kluczy używa się do śrub z łbem z otworem w kształcie sześciokąta?

Gdy montaż elementu wymaga użycia śruby o małym łbie, który jest jedynie nieznacznie większy od średnicy samej śruby, najczęstszy wybór pada na śruby imbusowe. To charakterystyczne śruby wyposażone w łeb okrągły uzupełniony otworem w kształcie sześciokąta. Do ich montażu wykorzystuje się wygięte w kształt litery L klucze z sześciokątną końcówką. Zestawy imbusów składają się z kilku-kilkunastu kluczy o różnych średnicach, co pozwala wkręcać i wykręcać śruby o różnych rozmiarach łba.

Skąd pomysł na śruby i klucze imbusowe?

Historia tych specyficznych elementów montażowych i dedykowanych im narzędzi zaczęła się w latach 40. XX wieku w Niemczech, a konkretnie w zakładach firmy Bauer & Schaurte Karcher Gmbh. Ich spolszczona nazwa wywodzi się z niemieckiej nazwy handlowej Inbus, która jest skrótem oznaczającym w tłumaczeniu na język polski wewnętrzny klucz sześcienny Bauer & Schaurte. Produkowane przez niemiecką firmę śruby oraz dedykowane ich montażowi proste zestawy imbusów szybko zdobyły zwolenników nie tylko w Niemczech, ale i wielu innych krajach świata. Ich największą zaletą jest mała średnica łba w stosunku do średnicy gwintu śruby oraz wygodny montaż śrub przy pomocy zestawów kluczy imbusowych. Poza tym podczas montażu klucze nie muszą być dociskane do łba śruby z dużą siłą. W przypadku śrub tradycyjnych i wyposażonych w łby z nacięciem krzyżowym przy braku odpowiedniego nacisku klucz będzie się z nich ześlizgiwał.

Rodzaje kluczy do śrub imbusowych

Najpopularniejszą formą kluczy imbusowych są charakterystycznie wygięte w kształt litery L metalowe pręty z sześciokątną końcówką. Zwykle sprzedawane są one w kompletach liczących od kilku do kilkunastu kluczy. Taki rozbudowany zestaw imbusów daje możliwość montażu większości dostępnych na rynku śrub z łbem z otworem sześciokątnym. W sprzedaży znajdziemy również imbusy do zadań specjalnych. Dobrym przykładem takich narzędzi są zestawy imbusów z plastikową rączką, w kształcie litery T. To klucze trzpieniowe zapewniające pewniejszy chwyt i mocniejszy docisk niezbędny do wykręcania śrub zapieczonych, zardzewiałych lub z częściowo zniszczonym łbem.

Jeśli szukasz profesjonalnych narzędzi do śrub wyposażonych w łeb okrągły z otworem w kształcie sześciokąta, zainwestuj w zestaw imbusów tradycyjnych, w kształcie litery L, o różnych średnicach. Dobrym wyborem może okazać się również zakup kluczy trzpieniowych w kształcie litery T, z wygodną plastikową rączką gwarantujących pewniejszy chwyt i lepszy docisk, przydatnych zwłaszcza podczas realizacji prac demontażowych.

Similar Posts