Opaska wokół domu to sprawdzony sposób na zabezpieczenie elewacji, a także fundamentów. Można ją wykorzystać również jako ciąg komunikacyjny, zwłaszcza na nieruchomościach, gdzie dominują trawniki. Sprawdź, jak prawidłowo powinna wyglądać opaska wokół domu i z czego może być zbudowana!
Co to jest opaska wokół domu?
Opaska wokół domu to teren, który okala budynek i się z nim styka. Układa się na nim materiał, który zapobiega przedostawaniu się wilgoci do fundamentów. Opaska wokół domu pozwala również uniknąć zabrudzenia elewacji w wyniku opadów deszczu, powodujących powstawanie błota. Zachowując odpowiednią szerokość takiego terenu, można go również wykorzystać jako chodnik.
Na co zwrócić uwagę budując opaskę wokół domu?
Budowanie opaski wokół domu to odpowiedzialne zadanie. Trzeba je dokładnie przeanalizować oraz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.
Szerokość opaski wokół domu
Pierwszym aspektem, któremu warto się przyjrzeć, jest szerokość opaski. Ta nie może być zbyt wąska, ponieważ nie będzie efektywna. W trakcie opadów deszczu może dochodzić do zabrudzenia elewacji. Dlatego optymalna szerokość opaski wokół domu to 40-60 cm. Jeśli rozwiązanie to będzie wykorzystywane jako chodnik, powinno być większe. Wtedy najlepiej, aby szerokość mieściła się w granicach 80-120 cm. Najwygodniejsze będzie trzymanie się tej wyższej granicy – pozwoli ona na wygodne poruszanie się po chodniku dwóm osobom.
Spadek, czyli odpowiedni kąt nachylenia
Opaska wokół domu ma chronić elewację i fundamenty przed wilgocią. Dlatego ważne jest zachowanie spadku w kierunku działki. Wtedy woda będzie spływać na trawnik, zamiast gromadzić się przy ścianach budynku. Spadek powinien wynosić 1-2% – w zależności od szerokości opaski.
Przepuszczalność materiału
Materiał wykorzystany do budowy opaski wokół domu musi być przepuszczalny. Co za tym idzie, powinien pozwalać na wsiąkanie wody oraz jej wysychanie. Inaczej będzie ona gromadzona i spowoduje zagrożenie dla elewacji oraz fundamentów.
Z czego wykonać opaskę wokół domu?
Dobór materiału do wykonania opaski jest zależny od spełniania powyższego kryterium przepuszczalności, ale także aspektów wizualnych. Warto zwrócić uwagę, aby omawiane rozwiązanie dobrze komponowało się ze stylem architektonicznym budynku, a także jego elewacją. Jakie materiały wykorzystuje się najczęściej do budowy opaski wokół domu?
Opaska z kostki brukowej
Najchętniej wybierana przez inwestorów jest kostka brukowa. Stworzona z niej opaska wokół domu jest estetyczna, dobrze komponuje się z większością budynków, a przede wszystkim jest skuteczna. W tym przypadku stosuje się kostkę brukową o grubości 4-6 cm. Jest ona kładziona na wcześniej przygotowane podłoże – np. z piasku.
Opaska z kamieni ozdobnych
Równie popularnym rozwiązaniem, co kostka brukowa, jest wykorzystanie kamieni ozdobnych do budowy opaski wokół domu. Wyglądają one bardzo ciekawie, a co ważne – umożliwiają prawidłowe odprowadzanie wody. Do budowy opaski stosuje się głównie: biały grys ogrodowy, biały kamień, otoczaki, a także gruby żwir. Pod każdym z tych materiałów znajduje się dodatkowa warstwa stworzona z piasku, żwiru lub geowłókniny.
Podsumowanie
Wybudowanie opaski wokół domu zwiększa bezpieczeństwo fundamentów oraz elewacji. Nie są one narażone na szkodliwe działanie wody. Dodatkowo elewacja dłużej pozostaje czysta. Opaska wokół domu jest rozwiązaniem praktycznym – może być bowiem wykorzystywana jako ciąg komunikacyjny. Do jej budowy wykorzystuje się głównie kostkę brukową oraz ozdobne kamienie.