Porady

Jak działa frezowanie CNC i jakie są jego zastosowania?

Frezowanie CNC to nowoczesna metoda, która sukcesywnie wypiera swój tradycyjny odpowiednik. Nic w tym dziwnego, frezarka sterowana komputerowo zyskuje wiele zalet i znajduje zastosowanie w wielu branżach.

Jeśli szukasz informacji na temat “frezowanie CNC Wrocław” przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, na czym polega frezowanie CNC, jakie są zalety frezowania CNC w kontekście tradycyjnych metod oraz w jakich gałęziach przemysłu jest stosowane. 

Jak działa frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to proces obróbki skrawaniem, wykonywany przy użyciu frezarki CNC. Technologia CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to system komputerowego sterowania maszyną co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę, czyniąc ją bardziej efektywną. Proces frezowania rozpoczyna zaprogramowanie komputera (służy do tego specjalne oprogramowanie). Komputer następnie przesyła kod do sterownika CNC, który następnie przekazuje odpowiednie polecenia do osi napędowych, przejmując tym samym pełną kontrolę nad kształtem obrabianego materiału. Fazowanie polega na obracaniu narzędzia tnącego wokół własnej osi, przy jednoczesnym przesuwaniu go wzdłuż trzech osi, tak, aby usunąć nadmiar obrabianego materiału. 

Zalety frezowania CNC w porównaniu do tradycyjnych metod

Frezowanie CNC skutecznie wyparło tradycyjne odpowiedniki tej metody, co zawdzięczamy licznym zaletom technologii frezowania CNC takich jak: 

Powtarzalność i precyzja

System sterowania komputerowego pozwala na zaprogramowanie maszyny, która z bardzo dużą dokładnością wykonuje tę samą obróbkę dowolną ilość razy. Powtarzalność i precyzja są niezbędne w produkcji masowej. 

Szybkość i wydajność 

Frezowanie CNC jest sterowane komputerowo, a nie jak w przypadku tradycyjnych metod przez operatora. Pozwala to znacznie zmniejszyć czas pracy a tym samym poprawić wydajność.

Uniwersalność

Frezowanie CNC jest technologią odpowiednią dla wielu różnych materiałów. Do frezowania nadawać się będą nie tylko metale takie jak aluminium, mosiądz czy stal nierdzewna, ale także tworzywa sztuczne, drewno czy wiele innych. 

Oszczędność 

Frezowanie CNC jest zaprojektowane tak, aby zminimalizować ilość strat i odpadów powstałych w procesie obróbki. Pozwala nam zatem zaoszczędzić materiał, a także czas, a w konsekwencji zminimalizować koszty produkcji. 

Zastosowanie frezowania CNC w różnych gałęziach przemysłu

Frezowanie CNC jest bardzo popularną metodą obróbki skrawaniem. Nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Oto kilka z nich: 

Przemysł motoryzacyjny 

W przemyśle motoryzacyjnym, technologię frezowania CNC wykorzystuje się między innymi do produkcji elementów takich jak skrzynie biegów, wały napędowe, elementy silnikowe czy układy kierownicze. 

Przemysł meblarski

Dzięki swojej dokładności i precyzji, frezowanie CNC doskonale sprawdza się w przemyśle meblarskim do produkcji mebli o różnych kształtach, wzorach i rozmiarach. 

Przemysł elektroniczny 

Frezowanie CNC jest również pomocne w produkcji elementów obudowy sprzętów elektronicznych, a także paneli sterujących czy innych elementów elektronicznych. 

Przemysł spożywczy 

Frezowanie CNC pozwala na wyprodukowanie specjalnych form spożywczych, w których produkowane są różnego rodzaju produkty spożywcze takie jak batony, cukierki, czekolady, ciasta i inne. 

Podsumowanie

Frezowanie CNC to nowoczesna metoda frezowania, która wypiera jej tradycyjny odpowiednik. System komputerowego sterowania frezarką pozwala na osiągnięcie dużo lepszych efektów niż w przypadku frezowania manualnego. Do głównych zalet frezowania CNC możemy zaliczyć powtarzalność, precyzję, szybkość, wydajność, uniwersalność w kwestii doboru materiału oraz oszczędność materiału, czasu i kosztów. Frezowanie CNC jest szeroko używane na różnych gałęziach przemysłu. Przykładami są przemysł motoryzacyjny i meblarski, a także elektroniczny czy spożywczy. Aby proces frezowania CNC przeszedł odpowiednio, niezbędne będzie wsparcie specjalistów prawidłowe zaprogramowanie maszyny CNC wymaga specjalistycznych umiejętności. 

Na zlecenie Metikam Sp. z o.o.

Similar Posts