Porady

Klamki do drzwi – niezbędne wyposażenie każdego domu

Klamki do drzwi – niezbędne wyposażenie każdego domu

Do podstawowego wyposażenia każdego domu z pewnością można zaliczyć drzwi. To niezbędny element wystroju, pełniący zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną. Samo skrzydło jest jednak mało przydatne, gdy nie towarzyszy mu żadna klamka – ta wbrew pozorom odpowiada za bardzo wiele. To właśnie klamkom zostanie poświęcony cały, poniższy wpis. Przedstawimy w nim kilka wskazówek dotyczących tego, na jakiej podstawie dobierać dany asortyment względem konkretnych typów pomieszczeń, a także opowiemy co nieco o rodzajach klamek. Zapraszamy!

Wybór klamek do domu – na co zwrócić uwagę?

Klamki dzielą się na te przeznaczone do drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych. Nie trzeba chyba mówić, że w tych drugich oprócz eleganckiego desingu, potrzebny jest jeszcze szereg zabezpieczeń, chroniących przed włamaniem. Tak właśnie najczęściej wybieranymi w tym kontekście stały się klamki antywłamaniowe, które swoją budową gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Brak możliwości rozkręcenia ich od strony zewnętrznej oraz zabezpieczenia wewnątrz zamka to doskonała forma ochrony przed potencjalnymi złodziejami. Dodatkowo, ich budowa wcale nie musi być brzydka, gdyż większość producentów skupia maksimum swojej uwagi właśnie na stworzeniu eleganckich klamek zewnętrznych, pasujących do każdych drzwi.

Inną sprawą są już klamki do drzwi wewnętrznych. Te nie posiadają zazwyczaj nadmiernej ilości zabezpieczeń, a ich zadaniem jest bardziej zapewnienie estetycznego wyglądu aniżeli bezpieczeństwo. Posiadają zazwyczaj proste zamki, działające na klucz. Warto pamiętać o tym, aby do pomieszczeń takich jak łazienka czy toaleta dobrać zamki z pokrętłami od strony wewnętrznej, a nie z kluczem.

Rodzaje klamek – na jakiej podstawie je dzielimy?

Pierwszym czynnikiem, na podstawie którego dzielimy klamki jest ich budowa. Jest ona różnorodna przeważnie w kontekście klamek do drzwi wewnętrznych i to właśnie tam można upatrywać największej ilości rodzajów. Podstawową formą klamki jest standardowy szyld pojedynczy z długą i zagiętą o 90 stopni rękojeścią. Jest to bez wątpienia najczęściej stosowana w naszym kraju forma. Często zdarza się również, że klamki do drzwi wewnętrznych występują w formie gałek. To jednak nie wszystko. Istnieją jeszcze różnego rodzaju uchwyty wpuszczane, niezwykle przydatne w kontekście drzwi przesuwnych. To samo tyczy się innych pochwytów, montowanych na tego typu skrzydłach.

Rzeczami, na które bez wątpienia należy zwrócić uwagę są materiał, kształt i styl. Odnośnie pierwszej rzeczy, najczęściej na rynku można spotkać się z klamkami aluminiowymi, stalowymi, mosiężnymi czy też PCV. Inwestując w klamki, dobrze jest dobrać od razu produkty o solidnej jakości wykonania. Z pewnością pomoże to zapobiec odpryskom i wpłynie na żywotność samego elementu.

Dobór klamki względem stylu pomieszczenia

Oczywiście, klamkę dobiera się w pierwszej kolejności względem rodzaju drzwi, a w drugiej względem swojego pomieszczenia. Jeśli klimat wnętrz w naszym domu jest nowoczesny i minimalistyczny, raczej zaleca się dobór klamek o prostych kształtach i nierzucającym się kolorze. Warto natomiast pamiętać, aby w celu zachowania estetyki montować jednolite klamki we wszystkich pomieszczeniach.

Similar Posts