Czym jest keramzyt
Ceramiczne, lekkie kuleczki – tak najprościej i w dużym skrócie można opisać ten materiał. Keramzyt jest porowaty i mało nasiąkliwy, dzięki czemu można go stosować jako izolację termiczną i akustyczną.
Jak głosi legenda, keramzyt powstał przez przypadek – w 1913 roku w USA, kiedy to w jednej z cegielni miała miejsce awaria. Jeden z palaczy, dosypał zbyt dużo miału do pieca i zasnął. Obudziwszy się, palacz z przerażeniem zauważył, że w wyniku niekontrolowanego wzrostu temperatury, zamiast cegieł, w piecu jest jedynie nieforemna masa. Wtedy właściciel cegielni postanowił przerobić porażkę na sukces i opatentował sposób wytwarzania spęczniałych grudek z gliny.
Keramzyt w postaci kruszywa wykorzystywany jest do produkcji zapraw ciepłochronnych i lekkich betonów, zwanych keramzytobetonami. Keramzyt znajdziemy również również w pustakach stropowych, oraz ściennych, systemach kominowych, oraz innych elementach budowlanych. Coraz częściej również w Polsce, odbywa się budowa domu z keramzytu, a ściślej z prefabrykatów keramzytobetonowych.
Budowa domu z keramzytu – czas i koszty
Charakterystyczne dla budynków wykonanych z prefabrykatów keramzytowych, jest wcześniejsze wykonanie wszystkich elementów budynku w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają już gotowe elementy, z których wyspecjalizowane w tego rodzaju budowach ekipy fachowców, wznoszą nowy budynek w ciągu zaledwie kilku tygodni. W technologii tradycyjnej nie da się tego osiągnąć – chociażby przez konieczność czekania tygodniami na zastyganie kolejnych elementów.
Koszt, jaki niesie budowa domu z keramzytu, jest ściśle uzależniony od wybranego projektu. Dla przykładu niewielki dom parterowy z poddaszem użytkowym, o kompaktowej kubaturze, pokryty zwykłym dwuspadowym dachem z blachodachówki, przy powierzchni łącznej około 100 m2, może kosztować niespełna 200 tysięcy złotych. Mówimy tu o kosztach budowy według gotowego projektu, jakich firmy budujące domy z keramzytu mają zazwyczaj kilkanaście do wyboru. Wykorzystanie innego, własnego projektu może znacznie podnieść koszt domu.
Zalety domu z keramzytu
Domy budowane z prefabrykatów keramzytowych są dzięki właściwościom izolacyjnym materiału ciche. Porowate kulki keramzytu doskonale rozpraszają i absorbują fale dźwiękowe.
Wprawdzie keramzyt nieco słabiej izoluje cieplnie niż styropian, ale użycie go w budowie całych ścian znacznie poprawia walory cieplne budynku w stosunku do budowanego metodą tradycyjną.
Bezsprzeczną zaletą jest czas realizacji budowy, który może wynosić już nawet 13 tygodni. Budując dom z keramzytu oszczędzamy więc sobie stresu związanego z długotrwałym doglądaniem budowy, które może być stresogenne zwłaszcza, kiedy nie wszystko idzie po naszej myśli. Wystarczy sobie uświadomić, że budowa domu metodami tradycyjnymi może trwać nawet dwa lata i więcej…
Jak widać budowa domu z keramzytu jest czymś, co na pewno warto rozważyć. Nawet, jeśli będzie on nieco skromniejszy i bardziej minimalistyczny, niż domy w okolicy.