Budowa

Kable sterownicze – podział i rodzaje

Kable sterownicze – podział i rodzaje

Kable sterownicze stanowią wysoce nietypowy i unikatowy rodzaj okablowania. Nie tylko muszą one bowiem umożliwić precyzyjne sterowanie urządzeniami czy sprzętem ciężkim, ale także do minimum ograniczać powinny ewentualne ryzyko porażenia prądem czy też awarii.

Jak bowiem wiadomo, w przypadku przepięcia na szwank narażone może zostać życie i zdrowie operatora, a także prawidłowe funkcjonowanie określonego urządzenia. Jeżeli dotrze do niego prąd o zbyt dużym natężeniu, może spowodować uszkodzenie lub nawet przepalenie co bardziej wrażliwych komponentów, co z kolei wiązać się może ze znacznymi kosztami naprawy i ponownego przystosowania do pracy takiej maszyny.

Z uwagi na ten fakt specjaliści sięgają przede wszystkim po kable sterownicze, które charakteryzują się odpowiednią giętkością, są odporne na wysokie temperatury, podczas pożaru palą się emitując jasny, niegryzący dym ułatwiający ewakuację, a także mogą być wykorzystywane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń w warunkach wahającej się wilgotności.

Do czego wykorzystywane są tego typu kable? Pozwalają one przede wszystkim na prawidłową kontrolę nad sprzętem transportu bliskiego, suwnicami, ciężkim sprzętem budowlanym, czy w końcu wyposażeniem hal produkcyjnych. Bez nich nie byłoby możliwe przesyłanie sygnałów do urządzeń końcowych, jak również sprawowanie pełnej kontroli nad sygnalizatorami świetlnymi czy dźwiękowymi.

Dostępne obecnie na rynku produkty omawianego rodzaju są nie tylko bardzo wytrzymałe i elastyczne (co gwarantuje im ponadprzeciętną wręcz uniwersalność), ale także powstają na bazie materiałów, które pozwalają na ich bezproblemowe funkcjonowanie nawet w niekorzystnych warunkach. Odpowiednie okablowanie nie ulegnie awarii, natomiast jego powłoka ochronna nie zostanie uszkodzona nawet podczas długotrwałej pracy na obszarze o podwyższonym poziomie wilgotności czy charakteryzującym się bardzo wysoką średnią temperatur.

Wydawać by się mogło, że wszystkie te cechy bezpośrednio przekładać się będą na wysoką cenę produktu finalnego, jednak sytuacja taka nie ma miejsca, szczególnie jeżeli w okablowanie zaopatrujemy się w modelu hurtowym. W rzeczonej sytuacji stosunek jakości do ceny utrzymuje się na bardzo korzystnym poziomie, my natomiast możemy mieć pewność, że nabyty produkt będzie nam bezawaryjnie służył przez długie lata, jeżeli tylko zadbamy o regularne przeglądy oraz konserwację.

Kable sterownicze wykorzystywane są w różnorakich gałęziach przemysłu już od wielu lat, jednakże te dostępne obecnie są znacznie bardziej wydajne oraz gwarantują użytkownikowi znacznie większe bezpieczeństwo, nie tylko dzięki ich zaawansowaniu technologicznemu i wykorzystanym do ich produkcji materiałom, ale również dzięki zgodności z krajowymi oraz międzynarodowymi normami jakości. Na ich korzyść przemawiają także rygorystyczne testy, które to gwarantują, że do klienta trafia wyrób z najwyższej półki. W sytuacji, gdy nie wiemy który z produktów idealnie wpisze się w nasze oczekiwania czy potrzeby, zawsze zapytać możemy o poradę sprzedawcę, który po wysłuchaniu nas i zgromadzeniu kluczowych informacji pozwoli zawęzić szeroki asortyment do dwóch lub trzech kabli, z których wybrać będziemy mogli ten naszym zdaniem najodpowiedniejszy.

Similar Posts