Różnego rodzaju budowy i wykopy to nie tylko ciężka praca, jeżeli chodzi wyłącznie o jej wykonanie i użycie specjalistycznego sprzętu, ale też wiedza. Szczególnie taka, która wychodzi poza ramy znajomości metod wykonania projektu, ale też tego, co może stać się w trakcie. Dlatego też budowy różnego rodzaju to także wymagania dotyczące bezpieczeństwa, a zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską to jeden ze sposobów na jego zapewnienie.
Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską ogólnie
Rozwiązanie, takie jak zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską to popularna metoda stosowana w budownictwie, która polega na wykorzystaniu specjalnej konstrukcji ścianki z różnego rodzaju elementów. Zazwyczaj lekkich, takich jak drewno stosowane na zewnątrz, a dopiero wewnątrz zalanie go betonem. Berlińska ścianka składa się też ze stalowych profili i prętów zbrojeniowych. Konstrukcja ta jest montowana wzdłuż wykopu, a jej zadaniem jest zabezpieczenie przylegającego terenu przed osunięciem się podczas prac budowlanych, szczególnie podczas kopania głębszych wykopów na terenach miast, ale nie tylko.
Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską – kiedy się stosuje tego typu zabezpieczenia?
Zastosowanie berlińskiej ścianki jest uzasadnione w przypadku, gdy wykop jest zbyt głęboki, a jego ścianki zbyt strome, aby mogły się same utrzymać otaczającego je terenu. Zazwyczaj stosuje się je przy wykopach od 1 do 3 metrów głębokości. Odpowiednie zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską sprawia, że nie ma ryzyka osunięcia się ziemi samym swoim ciężarem na przykład na pracujących w wykopie pracowników. Dobra i wytrzymała ścianka berlińska radzi sobie nawet z przejazdem maszyn ciężkich na jej krawędziach.
Ścianka berlińska umożliwia również wykonanie wykopów w miejscach, gdzie teren jest trudny do opanowania, na przykład w rejonach rzek lub innych cieków wodnych. Ponadto można ją spotkać także podczas prac budowlanych przy kładzeniu głębokich fundamentów.
Dlaczego zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską jest tak często wybierane?
Zabezpieczenie wykopu ścianką berlińską jest korzystne ekonomicznie ze względu na cenę zastosowanych materiałów. Jednakże należy pamiętać, że zabezpieczenie to wymaga odpowiedniego doboru materiałów i profesjonalnego montażu. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa pracowników oraz otoczenia. Zastosowanie tej metody pozwala też na szybkie i skuteczne wykonanie wykopów, czyli przyspieszenie prac budowlanych, także tych, które mają na celu położenie instalacji gazowych czy kanalizacyjnych.