Porady

Z czego zrobione są płytki ceramiczne?

Z czego zrobione są płytki ceramiczne?

Zdobiące łazienki oraz kuchnie płytki ceramiczne są spotykane w niemal każdym mieszkaniu i domu. Mało kto zastanawia się jednak, z jakich materiałów są wykonywane oraz jak przebiega ich produkcja.

Z czego zrobione są płytki ceramiczne?

Jakie materiały są stosowane przy produkcji płytek ceramicznych? Zależy to od ich rodzaju oraz gatunku. W przypadku glazury, czyli tak zwanych płytek fajansowych, stosowana jest ceramika podobna jak ta, stosowana przy produkcji porcelany. Glazura to cegła polana politurą, a więc roztworem szelaku z dodatkiem spirytusu. Bardziej wytrzymałe płytki z gresu porcelanowego i technicznego. Do wytworzenia płytek z terakoty natomiast, używana jest drobnoziarnista i uprzednio oczyszczona glina. Niektóre płytki wykonuje się z dodatkiem specjalnych materiałów, takich jak węglik krzemu.

Do produkcji płytek wykorzystywane są też różnego rodzaju piaski i skalenie. Stosowany jest także talk i różne uszlachetniające dodatki mineralne. Krzemionka, topniki i rozmaite barwniki także mają swój udział w powstawaniu płytek. Absolutnie niezbędnym składnikiem każdej płytki ceramicznej jest także woda, która stanowi spoiwo dla zastosowanych w produkcji, połączonych ze sobą materiałów.

 

Proces produkcji płytek

Istnieje kilka etapów produkcji płytek ceramicznych. Na początku, wszystkie stosowane surowce są mieszane z wodą i mielone. Wytworzona w tej sposób płynna mieszanka umieszczana jest w zbiornikach, w których masa lejna zostaje ujednorodniona. Masa, której kolor został nadany za pomocą pigmentów, jest w dalszej kolejności suszona i leżakowana. Następnie, granulat jest ponownie barwiony na sucho, przesuwając się po specjalnych prasach. To właśnie na tych prasach masa zaczyna przybierać oczekiwany kształt płytki. W dalszej kolejności płytka jest poddawana szkliwieniu, i dekorowana, a potem dosuszana. Ostatnim etapem jest wypalanie w piecu. Wykonana w ten sposób płytka wędruje do hurtowni i sklepów, by finalnie można było cieszyć się nią w swoim domu.

 

Płytka płytce nierówna

W jakich pomieszczeniach można wykorzystać płytki z określonego materiału? Odporne na nasiąkanie i plamienie płytki wykonane z gresu szkliwionego, najlepiej sprawdzą się w kuchniach. Łazienki natomiast, z racji swojego specyficznego, wilgotnego charakteru, najlepiej jest okafelkować przy pomocy płytek ceramicznych. Schody czy tarasy, ale także pomieszczenia wewnętrzne, najczęściej dekoruje się kamionkowymi płytkami z terakoty.

 

Gdzie można kupić płytki ceramiczne

Płytki najczęściej kupuje się w dużych hipermarketach budowlanych. Różne rodzaju płytek ceramicznych, zarówno matowych, jak i błyszczących znaleźć można także w sklepie internetowym, oferującym materiały budowlane oraz artykuły służące do wyposażenia łazienek. Oferta płytek znajduje się pod adresem https://www.salonyhoff.pl/plytki-ceramiczne/ Istnieje tu możliwość zakupu płytek w wygodny sposób, na dodatek z bezpłatną dostawą pod wskazany adres, co stanowi świetną propozycję ułatwiającą przeprowadzenie remontu bez opuszczania domu.

Similar Posts