Styl rustykalny we wnętrzach to prostota i naturalność – zgodnie z etymologią słowa rustykalizm, które przywodzi na myśl zamiłowanie do życia wiejskiego. Czym zatem charakteryzują się rustykalne wnętrza?
Kolory i wykończenia w rustykalnych wnętrzach.
Wnętrza urządzone w starym, wiejskim stylu, przywodzą nam na myśl bliskość natury, minimalizm i funkcjonalność. Styl rustykalny, to jednak nie tylko sprzęty. Urządzanie wnętrz w tym stylu zaczyna się już na etapie wykończeń. One również nawiązują do natury.
W stylu rustykalnym występuje dużo naturalnego drewna. Lite, drewniane meble – nie malowane, lub malowane z przetarciami, ale też drewniane podłogi z desek. To również drewniane okładziny ścian, bądź jedynie belki stanowiące imitację elementów nośnych, widywanych w wiejskich chatach.
W stylu rustykalnym nie spotkamy sztucznych, kolorowych oklein. Tworzywa sztuczne zredukowane są do minimum. Mile widziana, obok drewna, jest surowa, czerwona cegła. W zasadzie wzór tapety a’la czerwona cegła jest jednym z niewielu wzorów tapet mile widzianych w rustykalnych wnętrzach.
Najprościej – kiedy sobie uświadomimy, jak urządzane były dawno temu wiejskie chaty, jakie materiały i środki mieszkańcy mieli wówczas do dyspozycji, będziemy mieć jako takie pojęcie o tym, czym mniej więcej powinny charakteryzować się wnętrza pretendujące do miana rustykalnych.
Gdzie najchętniej urządzamy się w stylu rustykalnym
Styl rustykalny, jeśli już spotykany jest na wsi, to paradoksalnie nie w mieszkaniach miejscowej ludności. Najczęściej rustykalnie urządzamy letnie domy położone za miastem, w których spędzamy weekendy i wakacje. Jakby dla przypomnienia: hello! Jesteśmy na wsi!
Coraz częściej jednak stylowe rustykalne wnętrza ze swoją prostotą, ciepłem i funkcjonalnością, widywane są nawet w centrach dużych miast. Zapewne właśnie dlatego, ze ich ciepło i sielski spokój kontrastują z wielkomiejskim pędem świata na zewnątrz. Rustykalne mieszkanie w mieście stanowi prawdziwą oazę. Inny świat, azyl, do którego uciekają domownicy, żeby naprawdę odpocząć.
Czy trudno jest w dzisiejszych czasach urządzić wnętrze w stylu rustykalnym? Z pewnością nie. Mamy czasy sprzyjające różnorodności. Wolnorynkowa, doskonała konkurencja daje nam szeroki wybór środków do realizacji takich domowych aranżacji, jakie nam się tylko wymarzą. Również rustykalnych.
Jeśli nie mamy możliwości gruntownego remontu, ze zmianą podłóg, okładzin ściennych i tak dalej, musimy poprzestać na dobraniu prostego umeblowania i niepretensjonalnych ozdób. Inspirację dla urządzenia mieszkania w stylu rustykalnym znajdziemy zarówno w prasie branżowej, dotyczącej dekoracji wnętrz, jak i na internetowych blogach, oraz stronach poświęconych aranżacjom przestrzeni mieszkalnej.
Jeśli nie jesteśmy gotowi na całe rustykalne mieszkanie, zacznijmy od drobiazgów ozdoby wiszące na belce pod pułapem w kuchni, drewniana skrzynia na bieliznę w sypialni…
Kiedy przywykniemy do funkcjonalności tych drobiazgów, z czasem zapragniemy rustykalnych wnętrz urządzonych stylowo w całości.