Projektowanie

Projektowanie biurowców: w pogoni za światłem

Projektowanie biurowców: w pogoni za światłem

Wyróżnikiem nowoczesnego i komfortowego biura nie jest jedynie atrakcyjna bryła czy dogodna lokalizacja budynku. Biurowce klasy A projektowane są dziś w sposób ergonomiczny i zrównoważony – w trosce o środowisko i człowieka. Szczególną wagę przykłada się do zbilansowanej gospodarki energetycznej obiektu, w której ogromną rolę odgrywają przeszklenia odpowiedzialne za optymalne doświetlenie budynku. Jak rozplanować układ okien w biurze dla uzyskania najlepszego efektu?

SONY DSC

Energooszczędne okna do biura – niskie koszty eksploatacji

Projektowanie biur klasy A musi uwzględniać czynnik ekonomiczny. Nowoczesne biurowce, chcące spełniać standardy certyfikatu BREEAM, powinno się budować mając na uwadze zrównoważony rozwój i optymalne zużycie energii. Poza niezbędnymi narzędziami potrzebnymi do wykonywania obowiązków, w miejscach pracy największe należności za prąd generują sztuczne oświetlenie biura, jego ogrzewanie w miesiącach zimowych i klimatyzacja w miesiącach letnich.

Dobrze rozmieszczone okna w biurze, a tym bardziej fasady szklane, z odpowiednimi szybami zespolonymi pomogą zoptymalizować bilans zużywanej energii, czego następstwem będzie redukcja kosztów płynących z eksploatacji budynku. Nowe standardy izolacji termicznej pomieszczeń wyznaczają niskoemisyjne szyby ECLAZ, które chronią przestrzeń biurową przed nadmiernym wychłodzeniem, zaś skomponowanie ze szkłem przeciwsłonecznym z rodziny COOL-LITE zabezpieczają jednocześnie przed przegrzewaniem latem. Szyby energooszczędne od Saint-Gobain zapewniają darmowe zyski cieplne i gwarantują poprawę wydajności energetycznej nawet o 20% w porównaniu do innych szyb dostępnych na rynku.

Ergonomiczne biuro – oświetlenie biura a wydajność pracy

Światło w biurze, jego natężenie i barwa mają znaczący wpływ na komfort i efektywność naszej pracy. W słabo doświetlonych pomieszczeniach osiągamy gorsze wyniki, mamy problemy z koncentracją i szybciej odczuwamy zmęczenie – w szczególności kiedy pracujemy przy komputerze. Znaczny kontrast między jasnym monitorem a ciemnym wnętrzem dodatkowo obciąża wzrok i może prowadzić do jego pogorszenia. Sztuczne oświetlenie biura nie jest w stanie zastąpić dostępu do naturalnego światła. Dla poprawy warunków świetlnych we wnętrzach już na etapie projektu warto zadbać o odpowiednią ekspozycję okien budynku, a także rozważyć zastosowanie szyb i przeszkleń o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych oraz neutralnej transmisji światła.

– W pakiecie trzyszybowym szkło ECLAZ cechuje niski współczynnik termoizolacyjności (Ug=0,5W/m2K), wysoki współczynnik przenikania ciepła do wnętrza (g=60%) oraz duża przepuszczalność światła słonecznego (TL=77%). Efekty stosowania naszego szkła porównywalne są do zwiększenia powierzchni przeszklenia nawet do 8%. Dzięki tym właściwościom okno wyposażone w szyby ECLAZ jest w stanie doświetlić nawet największe przestrzenie biurowe – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

Szyby dźwiękoszczelne dla biurowców w centrach miast

Działaniem istotnym z punktu widzenia ergonomii przestrzeni biurowej jest również izolacja hałasu, na który narzekać mogą zwłaszcza pracownicy zatrudnieni w budynkach położonych w centrach miast lub przy ruchliwych węzłach komunikacyjnych. Wraz z rozwojem urbanistyki i zwiększeniem natężenia ruchu, rosną wyzwania stawiane przed architektami. Projektowanie biurowców zgodnie z najwyższymi standardami wymaga stosowania innowacyjnych rozwiązań – także tych polepszających akustykę budynku.

Duże natężenie uciążliwych dźwięków w miejscu pracy to jedno z najczęstszych źródeł pogorszenia naszej wydajności, spadku nastroju, a nawet problemów zdrowotnych, dlatego wybierając okna do biura warto postawić na te wyposażone w szyby dźwiękoszczelne. – Dzięki zastosowaniu folii PVB SILENCE między dwiema taflami szkła uzyskujemy idealnie doświetlone, ciepłe i wytłumione pomieszczenia. ECLAZ STADIP SILENCE sprawdzi się doskonale nie tylko w biurze, ale także w naszych domach i mieszkaniach – tłumaczy Maciej Mańko.

Komfortowe środowisko pracy jako element employer brandingu

W dobie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i wraz z rosnącą popularnością trybu home office, przyjazne i ergonomiczne biuro jest jednym z ważniejszych elementów employer brandingu. Pracownicy, którzy w przestrzeni biurowej nierzadko spędzają więcej czasu, niż we własnym domu, mają coraz większe oczekiwania względem warunków oferowanych przez pracodawcę. Optymalne oświetlenie biura i dobrze wyciszone stanowisko mogą mieć więc duży wpływ na podjęcie decyzji o zatrudnieniu się i pozostaniu na dłużej w danej firmie.

Similar Posts