Zapewnienie przepływu powietrza w domu jednorodzinnym czy budynku przemysłowym jest kluczowe dla komfortu przebywających w nim osób. Aby wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna działały sprawnie i gwarantowały cyrkulację na odpowiednim poziomie, podczas jej projektowania i wykonania należy zadbać o dobrze dobrane przewody wentylacyjne.
1. Zastosowanie okrągłych i prostokątnych przewodów wentylacyjnych
2. Kanały wentylacyjne sztywne i elastyczne
3. Z czego powstają przewody wentylacyjne?
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny budynek, w którym kwestia prawidłowo działającej wentylacji została zaniedbana. Podstawą całego systemu są przewody wentylacyjne odpowiadające za transport powietrza pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz, a światem zewnętrznym. Ich odpowiednie dopasowanie jest ważniejsze, niż może się wydawać, bo niwelują straty ciśnień i wpływają na osiąganą przez powietrze prędkość. Ma to bezpośrednie przełożenie na wydajność całego systemu oraz imitowany hałas.
1. Zastosowanie okrągłych i prostokątnych przewodów wentylacyjnych
Pierwsza kwestia, z którą stykają się osoby zainteresowane budową systemu wentylacyjnego i zakupem jego części, dotyczy kształtu elementów. Kształtki wentylacyjne okrągłe oraz dopasowane do nich okrągłe kanały wykorzystywane są najczęściej w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych. Jest to najpopularniejszy rodzaj przewodów wentylacyjnych, charakteryzuje się łatwym montażem oraz mało kłopotliwą eksploatacją. Prostokątne przewody wentylacyjne wykorzystuje się w budynkach o charakterze przemysłowym, dużych halach oraz innych miejscach, w których z różnych powodów nie mogą być montowane kanały okrągłe. Sprawdzają się w nisko- oraz średniociśnieniowych instalacjach wentylacji i klimatyzacji.
2. Kanały wentylacyjne sztywne i elastyczne
Inny podział, związany z wyborem przewodów wentylacyjnych, dotyczy kanałów sztywnych i elastycznych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z produktami wyjątkowo odpornymi, wykonanymi ze sztywnych materiałów. Podczas montażu wykorzystuje się dodatkowo specjalne tłumiki zwiększające izolację akustyczną. Kanały wentylacyjne elastyczne powstają z giętkiej folii PCV i wymagają wykonania dodatkowej warstwy izolacji.
3. Z czego powstają przewody wentylacyjne?
Sztywne kanały i kształtki wentylacyjne okrągłe i prostokątne powstają najczęściej z blachy ocynkowanej, ale możliwe jest także zamówienie produktu tworzonego z blachy nierdzewnej. Istotne jest by produkty zostały dopasowane do wymogów polskich norm, m.in: PN-B-03434, DIN 24190, PN-EN 1507. Określono w nich wymiary, klasy przewodów czy grubość blachy.