To niezwykle popularne w ostatnim czasie projekty, głównie ze względu na to że są tanie w budowie, ale też niezwykle tanie w późniejszej eksploatacji. Projekty tego typu są doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które szukają domów o dużej lub bardzo dużej powierzchni użytkowej. Wiadomo im większa powierzchnia tym wyższe koszty ogrzewania czy prądu. Jednak w przypadku domu energooszczędnego możecie zapomnieć o wysokich rachunkach. Naszym zdaniem warto zainwestować więcej w dom energooszczędny i cieszyć się niskimi cenami eksploatacji niż zaoszczędzić na budowie i płacić wysokie rachunki. Co jeszcze charakteryzuje domy energooszczędne i jakie projekty są naszym zdaniem warte uwagi? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!
Budowa energooszczędnego domu, to nie tylko dbałość o kwestie finansowe, ale też, a może przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne. Domy energooszczędne pozwalają na skuteczne zarządzanie energią cieplną. Dzieje się tak dlatego, że projekty takich domów zakładają budowę, która gwarantuje jak najmniejsze straty ciepła. Projekt oparty na prostej bryle, odpowiednie rozmieszczenie okien i przede wszystkim odpowiednia izolacja to rzeczy, które decydują o tym, że dom może być nazwany energooszczędnym.
Warto wspomnieć, że prosta bryła nie oznacza projektu nieciekawego. Prostota rekompensowana jest ozdobnymi elewacjami i ciekawym rozmieszczeniem pomieszczeń. Niezwykle ważne jest też użycie odpowiednich, wysokiej jakości materiałów do budowy takiego domu. Biorąc pod uwagę te wszystkie kwestie wybraliśmy dla Państwa kilka najciekawszych naszym zdaniem projektów – szczegóły znajdziecie w kolejnym akapicie.
To nowoczesny, energooszczędny projekt domu z częściowym podpiwniczeniem i poddaszem użytkowym. Elewacja budynku wykonana jest w nowoczesnym stylu, co sprawia, że projekt wygląda bardzo efektownie i doskonale wpasowuje się w trendy aktualnego budownictwa jednorodzinnego. Piwnica została zagospodarowana na miejsce techniczno-gospodarcze, dzięki czemu parter posiada większą przestrzeń salonowo kuchenną. Projekt ten posiada ciekawą elewację boczną z balkonem i tarasem (obydwie części chronione połaciami dwuspadowego dachu). Parter budynku to widny salon z wyjściem na taras, mały pokój sypialny, kuchnia oraz wiatrołap. Pomiędzy małym pokojem a kuchnią znajdują się schody: zarówno te na poddasze jak i te do piwnicy. Poddasze to strefa nocna z 3 pokojami, gdzie dwa z nich mają dostęp do tarasu. Do zrealizowania tego projektu potrzebna będzie działka o wymiarach minimum 17 m2.
To propozycja dla osób ceniących sobie nowoczesność. Dom ten ma dosyć charakterystyczną elewację, która nie każdemu może przypaść do gustu. To doskonały projekt dla osób i inwestorów, którzy lubią odważne rozwiązania oraz minimalistyczne rozwiązania architektoniczne. Klient ma możliwość wyboru rodzaju elewacji, co sprawia, że projekt zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Naszym zdaniem elewacja drewniana robi największe wrażenie.
Dom ten posiada bardzo dużo przeszkleń od strony ogrodowej, co pozwala na doskonałe doświetlenie strefy dziennej. Dwuspadowy dach, nieco mniej stromy niż klasyczne konstrukcje doskonale nadaje się do zamontowania baterii słonecznych. To pozwoli na jeszcze większą energooszczędność budynku. Duży salon wyposażony może być w kominek, co sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać przytulniej i będzie doskonałą przestrzenią do romantycznych wieczorów czy spotkań z rodziną. Pater to również przestronna garderoba, mały pokój sypialny oraz otwarta na salon kuchnia. Poddasze to dwa pokoje sypialne, z czego ten większy ma dostęp do prywatnej łazienki.
To projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym oraz garażem. Architektura tego budynku doskonale wpasuje się w stylistykę budownictwa wielkomiejskich przedmieść. Dodatkowo strych może być potem dowolnie zaadaptowany. Rozłożysta bryła dachu doskonale nadaje się do montażu solarów, co pozwoli na kolejne oszczędności. Możliwość wykonania elewacji z drewna nada temu projektowi przytulności i wyjątkowego, nowoczesnego charakteru. Od strony elewacji bocznej znajduje się mały taras, na który wejść można przez salon. Salon w przedstawionym projekcie jest bardzo przestronny, połączony z jadalnią oraz otwartą kuchnią. Projekt ten może być zrealizowany na działce nie mniejszej niż 19,36 m2.
Oszczędność i ochrona środowiska
W dzisiejszych czasach, niezwykle ważna stała się ochrona środowiska. Coraz częściej zwracamy uwagę na segregację śmieci, dbamy o to, aby nasze samochody i fabryki produkowały coraz mniej zanieczyszczeń. Staramy się ograniczać zużycie plastiku i oszczędzamy energię. Firma architektoniczna KB Projekt wpisuje się w ten eko trend, proponując swoim klientom efektowną kolekcję projektów domów energooszczędnych. Więcej projektów domów tego typu wraz z wyceną znajdziecie –> tutaj.