Projektowanie

Kim jest architekt wnętrz i w czym potrzebna jest jego pomoc?

Kim jest architekt wnętrz i w czym potrzebna jest jego pomoc?

Kim jest architekt wnętrz i w czym potrzebna jest jego pomoc?

Projektowanie wnętrz może wydawać się proste, jednak w istocie jest to wielowątkowy i skomplikowany proces, który wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, by jego efekty mogły być naprawdę imponujące. Ponieważ większość osób urządzających swój dom czy mieszkanie nie zajmuje się tym zawodowo, w odpowiednim rozplanowaniu wyposażenia i dopasowaniu aranżacji może być dla nich pomocny projektant wnętrz. Czym dokładnie zajmuje się architekt wnętrz i co wchodzi w zakres jego usług?

  1. Czym zajmuje się projektant wnętrz?

  2. Co wchodzi w zakres usług architekta wnętrz?

  3. Samodzielne projektowanie wnętrz czy pomoc profesjonalisty?

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Architekt wnętrz (czyli projektant wnętrz legitymujący się odpowiednimi uprawnieniami) to osoba, która ukończyła studia w zakresie projektowania wnętrz i zajmuje się planowaniem wyposażenia oraz wystroju pomieszczeń. Warto wspomnieć, że architekt wnętrz dba nie tylko o wygląd, ale również (a nawet przede wszystkim) o funkcjonalność, trwałość i ergonomię mieszkania lub domu. Mianem projektanta wnętrz można określić zarówno wykształconego architekta wnętrz, jak i osobę zajmującą się projektowaniem wnętrz, ale nieposiadającą oficjalnych uprawnień. Natomiast osoba specjalizująca się wyłącznie w aspektach estetycznych (zwłaszcza doborze kolorów, faktur czy tekstyliów) nazywana jest dekoratorem wnętrz i nie musi posiadać formalnego wykształcenia w tym kierunku.

Co wchodzi w zakres usług architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, która pomoże ci w zaprojektowaniu ogólnej koncepcji aranżacji wnętrza, kompleksowo zaplanuje wystrój oraz wyposażenie twojego mieszkania lub domu, a także stworzy listę potrzebnych materiałów i umeblowania. Dzięki temu łatwo będzie ci zrobić odpowiednie zakupy i uniknąć przepłacania. Profesjonalny projektant wnętrz będzie stanowił również nieocenioną pomoc przy nadzorowaniu prac wykończeniowych wykonywanych przez ekipę budowlaną.

Samodzielne projektowanie wnętrz czy pomoc profesjonalisty?

 

Korzystanie z pomocy architekta wnętrz ma wiele zalet. Należy do nich między innymi możliwość skorzystania z profesjonalnej wiedzy i umiejętności osoby, która posiada duże doświadczenie w zakresie planowania wyposażenia oraz wystroju – projektant ułatwi wybór odpowiednich materiałów, mebli czy urządzeń, a także doradzi, jaka koncepcja aranżacji najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu. Oczywiście można również zaplanować wystrój samemu, jednak trzeba pamiętać, że taki projekt może okazać się mniej ergonomiczny, estetyczny i wygodny niż profesjonalny, a jego koszt w ostatecznym rozrachunku może być większy.

Similar Posts