Inwestycja w energooszczędne źródło ciepła niesie za sobą korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla zasobów finansowych. Właściciele nowoczesnej instalacji grzewczej, jaką jest pompa ciepła, mogą zmniejszyć rachunki za prąd, a przy tym cieszyć się komfortem cieplnym przez cały rok. Jednak czy pompa ciepła to na pewno dobra inwestycja? Podpowiadamy!
Pompa ciepła – jak ją wybrać?
Dobór odpowiedniego systemu ogrzewania wymaga znajomości podstawowych parametrów technicznych. W innym wypadku inwestycja w sprawny i efektywnie działający sprzęt może nie zapewnić spodziewanych efektów. Jednocześnie niezbędne dane pozwolą oszacować potencjalne koszty inwestycji i jej opłacalność. Cena urządzenia może różnić się np. w zależności od metrażu, co zostało wyjaśnione we wpisie: https://heatergo.pl/blog/koszt-pompy-ciepla-do-domu-150m2/. Jednak powierzchnia domu to nie wszystko i stąd pojawia się pytanie: na co zwrócić uwagę przy wyborze pomp ciepła?
- Moc urządzenia – to jeden z ważniejszych parametrów, decydujących o zakupie i montażu pompy ciepła. Jej właściwy dobór gwarantuje efektywną pracę całego systemu grzewczego, a o dobranej wartości decyduje przede wszystkim zapotrzebowanie na ciepło danego obiektu.
- Współczynniki COP/SCOP – ważna jest znajomość warunków pracy, w których współczynnik COP zostanie utrzymany na odpowiednim poziomie (w innym wypadku działanie pompy ciepła nie będzie wydajne, a co za tym idzie – także nieekonomiczne). Z kolei do określenia zużycia prądu niezbędne jest wyznaczenie wartości współczynnika SCOP, który powinien uwzględniać zmieniającą się temperaturę zewnętrzną.
- Źródło ciepła – przy wyborze pomp ciepła kluczowym elementem jest właściwy dobór górnego źródła ciepła. W tym aspekcie warto pamiętać, że instalacja grzewcza najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Należy zadbać także o prawidłowe dostosowanie dolnego źródła ciepła, które może wiązać się z wykonaniem dodatkowych prac ziemnych, jak w przypadku wodnych lub gruntowych pomp ciepła. Najłatwiejsze w montażu i najtańsze są powietrzne pompy ciepła.
Co jeszcze należy uwzględnić?
Pompa ciepła będzie dobrym zakupem, jeśli zainstalowany system grzewczy spełni oczekiwania dotyczące jego funkcjonalności. Z tego względu przy wyborze pompy ciepła ważne jest, aby wybór instalacji grzewczej był dostosowany do indywidualnych potrzeb budynku i jego możliwości montażowych. Poprawnie działające urządzenie musi w pełni pokrywać zapotrzebowanie na ciepło, które dobrze jest wyliczyć przy pomocy specjalnie stworzonego narzędzia, jakim jest kalkulator pomp ciepła: https://heatergo.pl/kalkulator/. Sprawna i niezawodna praca instalacji będzie możliwa, jeśli przy jej wyborze uwzględnia się czynniki takie jak: liczba domowników, średnia temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, lokalizacja budynku, termoizolacja obiektu, a także wyposażenie urządzenia w funkcję chłodzenia lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Dlaczego inwestycja w pompę ciepła się opłaca?
Zakup i montaż ekologicznego źródła ciepła jest opłacalny ze względu na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zamontowana pompa ciepła może działać samodzielnie, jednak równie dobrze sprawdzi się we współpracy z innymi urządzeniami, jak np. kolektorami słonecznymi. Co więcej – eksploatacja urządzenia jest tania, a przy tym nie wymaga skomplikowanej obsługi. W dodatku nie ma problemu z wyborem miejsca, w którym zostanie umiejscowiona pompa ciepła, jako że można ją zamontować w każdym obiekcie o sprzyjających warunkach montażowych. Ponadto do jednych z podstawowych zalet pomp ciepła zalicza się nie tylko możliwość ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń.