Dekoracje

Oświetlenie salonu – czy ma wpływ na całość aranżacji?

Oświetlenie salonu – czy ma wpływ na całość aranżacji

Krótko mówiąc tak – tylko jaki? Otóż oświetlenie może wpływać na styl i estetykę naszego salonu na wiele sposobów…

Światło a salon nowoczesny

W jednym oświetlenie salonu nie różni się od oświetlenia innych wnętrz. Musi być przemyślane, jeśli ma podkreślić styl. Zdecydowanie za sobą mamy epokę tak zwanych „zwisów centralnych”, które mocno rozpraszały światło i salon wydawał się w nim płaski, niski oraz bez wyrazu. Przy pomocy kinkietów, listew LED, świetlówek możemy zwrócić uwagę na mocne strony naszego salonu, wyodrębnić w nim strefę relaksu, cześć jadalną, czy nawet poprawić proporcje pomieszczenia.

Oświetlenie salonu może więc spełniać szczególną rolę w pomieszczeniu, które spełnia jednocześnie kilka funkcji – pokoju dziennego, jadalni, czasem – w przypadku małych mieszkań –  nawet sypialni. Naprawdę nie warto oszczędzać na punktach, gdzie rozmieścimy oświetlenie. Oczywiście już na etapie projektu najlepiej rozplanować ich rozmieszczenie. Jeśli natomiast wprowadzamy się do gotowego domu. Lub mieszkania, warto przemyśleć przebudowę instalacji. Nowa będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale w pełni będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Szczególnie nowocześnie wypadają lampy umieszczone w podłodze. Dzięki ich odpowiedniemu rozmieszczeniu salon przy niewielkim nakładzie finansowym na meble i dekoracje, może zyskać wygląd naprawdę designerskiego wnętrza.

Modelowanie przestrzeni

Planując oświetlenie salonu nie musimy ograniczać się jego kształtem, wysokością. Światło pomoże nam ukształtować w salonie przestrzeń taką, jaką chcemy tam mieć. Pamiętajmy o tej możliwości. Jeśli mamy salon, który chcielibyśmy optycznie powiększyć – poszerzyć, podnieść sufit, czy w jakikolwiek sposób wpłynąć na jego kształt, postarajmy się zrobić wizualizację 3D sprawdzając kilka możliwych rozmieszczeń źródeł światła i wybierając optymalne rozwiązanie.

Nie zawsze jednak urządzamy i planujemy oświetlenie salonu w mieszkaniu, które jest naszą własnością. Czasem urządzamy się w mieszkaniu służbowym, czy wynajętym, gdzie nie mamy możliwości wymiany, czy modyfikacji instalacji elektrycznej. Co wtedy?

Pewnym prowizorycznym, ale całkiem niezłym wyjściem, może być zakup kilku lampek LED zasilanych z akumulatora w obudowie. Wybór tego rodzaju oświetlenia nie jest już tak bogaty jak w przypadku tradycyjnych lamp, świetlówek i kinkietów, ale jednak jest. Jeśli oświetlenie salonu ma pełnić rolę modelującą przestrzeń, warto spróbować, choćby z najprostszymi lampkami w dyskretnych, minimalistycznych oprawach.

Znacznie bardziej romantyczne i ciepłe, ale również możliwe do wpasowania w nowoczesne wnętrze, są świece. Dostępne w najróżniejszych kształtach, kolorach i wielkości, mogą stanowić interesujące uzupełnienie lamp elektrycznych.

Światło pełni naprawdę ważną rolę w aranżacji wnętrz. Oświetlenie salonu może być kluczem do sukcesu, przyłóżmy się więc do jego rozplanowania.

Similar Posts